Vytápějte chytře s tepelným čerpadlem: návratnost i 2,5 roku
15.12.2022
Přejděte na efektivní a úsporné vytápění tepelným čerpadlem. Ročně ušetříte na energiích až 78 000 Kč a investice se vám tak může vrátit už za 2,5 roku.
Vyšší pořizovací náklady, ale obrovské úspory za energie
Od pořízení tepelného čerpadla může leckoho odradit jeho cena. Vstupní investice se vám ale velice brzy vrátí, a to díky obrovským úsporám za energie. Tepelné čerpadlo vám díky účinnosti až 350 % přinese snížení ročních nákladů na vytápění o polovinu, pokud jste dosud topili plynem, a dokonce o až ⅔, pokud přecházíte z vytápění elektrokotlem.
To si uvědomuje stále více lidí, a proto je o tepelná čerpadla a další úsporná a zároveň ekologická energetická zařízení stále větší zájem. „Počet instalací tepelných čerpadel se meziročně od ledna do srpna zvýšil o 150 %. Vzhledem k počtu uzavřených objednávek očekáváme, že rekordní počty instalací čerpadel budou pokračovat nejen do konce tohoto roku,“ uvádí ředitel české společnosti Woltair Jan Hanuš.
Dotace vám pokryje až 50 % vstupních nákladů
Až polovinu nákladů na pořízení tepelného čerpadla vám pokryje dotace z programu Nová zelená úsporám. A to za předpokladu, že s ním nahrazujete neekologický zdroj vytápění.
Porovnání úspor při přechodu na vytápění tepelným čerpadlem
Podívejte se, kolik můžete ušetřit, pokud jste dosud topili elektrokotlem nebo plynovým kotlem. Pro představu uvádíme modelový příklad:
Rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, částečně zateplený, roční potřeba energie 27 MWh (z toho 21 MWh na vytápění, 3 MWh na ohřev teplé vody a 3 MWh na spotřebu spotřebičů)
|
Elektrokotel |
Plynový kotel |
roční náklady na energie |
130 000 Kč |
102 000 Kč |
roční náklady na elektřinu při přechodu na TČ (získáte zvýhodněnou sazbu 5 Kč/kWh |
52 000 Kč |
52 000 Kč |
roční úspora při přechodu na TČ |
78 000 Kč |
50 000 Kč |
cena tepelného čerpadla |
300 000 Kč |
300 000 Kč |
náklady na pořízení TČ po odečtení dotace |
200 000 Kč (dotace 100 000 Kč) |
300 000 Kč (dotace 0 Kč, ale měla by být od roku 2023) |
návratnost TČ |
2,5 roku |
6 let |
Poznámka: Počítáme se zastropovanou cenou elektřiny v běžném tarifu 6 Kč/kWh, ve zvýhodněném tarifu 5 Kč/kWh a cenou plynu 3 Kč/kWh.
Nejvíc ušetříte díky chytré kombinaci s fotovoltaikou
Pokud chcete za energie ušetřit maximum a být 9 měsíců v roce zcela nezávislí na distribuční síti, zvolte kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Tak ušetříte až 120 000 Kč ročně a návratnost investice se bude pohybovat kolem 3–5 let.
S financováním pomůže úvěr
Tepelné čerpadlo můžete získat i zcela bez vstupních nákladů, a to díky úvěru. Ten nabízí například Buřinka České spořitelny a umožní rozložit si splátky až na 20 let. Měsíčně vás tak může vyjít přibližně na 1 600 Kč (po částečném splacení úvěru dotací z NZÚ, kterou po realizaci obdržíte). To znamená, že plátky jsou tak nízké, že je hravě pokryjete z úspor za energie, které vám tepelné čerpadlo přinese, a ještě ušetříte.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 4865 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Když potřebujete řešení levného tepla či chladu, přichází na řadu GT-ENERGY
Společnost GT-ENERGY vybírá pro své klienty už více než 20 let nejlepší dostupná tepelná čerpadla. S více než 15 000 instalovanými tepelnými čerpadly, patří mezi nejvýznamnější firmy působící v oblasti dodávek zdrojů tepla a chladu. Mezi referenční projekty patří např. ZOO v Ústí nad Labem, AZ TOWER Brno, OC Chodov, nebo BOSCH.
Tepelná čerpadla a jejich spojení s fotovoltaickým systémem
V současné době jsou velmi dotačně podporované systémy, kdy je tepelné čerpadlo spojené s fotovoltaickou elektrárnou. Je otázkou, zda takové spojení je vhodné či ne?
Malá domácí větrná elektrárna
O tzv. alternativních zdrojích elektrické energie se stále více mluví (ale už mnohem méně se v tomto směru dělá). Mají mnoho zarytých příznivců i neméně zarytých odpůrců. Totéž se týká i větrných elektráren. My se teď však nebudeme zabývat velkými větrnými elektrárnami, ale pouze těmi malými pro domácí použití.
Fotovoltaické panely a sníh
Vybavit svůj rodinný dům či chalupu fotovoltaickými panely a efektivně tak využívat sluneční energii, o tom přemýšlí stále více lidí. Se vzrůstajícím zájmem o tuto oblast se množí i otázky ohledně provozu takové soukromé solární elektrárny. Mezi nejčastější dotazy patří i problematika sněhové pokrývky. Vadí solárním panelům sníh? Jakým způsobem je sněhu zbavit? Nemůže je sníh poškodit?
Dokonalé tepelné čerpadlo může být i krásné
Seznamme se s unikátním systémem tepelných čerpadel nové generace s plně automatizovaným provozem, v elegantní¬m designu, tichým chodem a dalšími poutavými vlastnostmi.
Jak fungují automatické kotle na pelety a kolik lze při vytápění ušetřit?
Pořídit si nový kotel není levná záležitost. Aby měla taková investice smysl, je dobré se nejprve seznámit s jednotlivými typy kotlů, jejich účinností, způsobem ovládání i náklady na provoz. Jedním z oblíbených způsobů vytápění jsou automatické kotle na peletky. Proč? Jejich ovládání je komfortní a náklady na výtápění velmi nízké.
Solární systémy - moderní úspora
Solární panely dnes již nejsou jen nadstandardní záležitostí, jako tomu bylo v minulých letech, ale představují vhodný způsob ohřevu vody. Poptávka po solárních systémech pro výrobu tepla tak v České republice v poslední době roste a kolektory jsou již běžnou součástí plánů a projektů majitelů rodinných domů.
Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?