Smaltované vany rozhodně nejsou OUT
12.07.2012
Vana je ústředním prvkem každé koupelny a i přes rostoucí oblibu sprchových koutů, se stále mnoho lidí bez vany zkrátka neobejde. Nabídka druhů a tvarů van je velmi rozmanitá, při výběru je však třeba se zaměřit také na materiál, z něhož je vyrobena. Pokud patříte mezi zastánce tradičních hodnot a klasických materiálů, určitě dáte přednost vaně ze smaltované oceli.
Smaltované vany se začaly v Evropě vyrábět ve 30. letech minulého století. Byly levnější a lehčí alternativou litinových van. Jedny z prvních smaltovaných van byly svařovány z několika dílů a procházely náročným procesem čtyř výpalů. Teprve v roce 1957 se v německé továrně Kaldewei podařilo pomocí hydraulického tažného lisu vyrobit první bezešvou vanu z jednoho kusu oceli. Litinové vany tak byly postupně nahrazeny vanami ocelovými, které se zhotovovaly touto novou technologií.
Materiál, ze kterého je vana vyrobena, výrazně ovlivňuje její kvalitu a také životnost. Výběr materiálu vany by se měl odvíjet od toho, co majitel od výrobku očekává. Kvalitní smaltované vany dnes vyrábí jen málo značek, většina výrobců van upřednostňuje méně náročné technologie. Smaltované vany se vyrábějí lisováním hlubokotažného ocelového plechu. Tvarovou stálost a stabilitu zaručuje těmto vanám ocel o síle 3,5 mm. Vnitřní strana vany je opatřena smaltem.
Co je vlastně smalt?
Smalt je křemičitá tavenina, která na kovu vytvoří celistvý ochranný povlak, jež má lesklý a hladký charakter. Teplota, při níž se smalt vypaluje, je mezi 750 až 850 stupni – tedy teplota přesně na rozhraní skla a porcelánu. Přestože je smalt křehký, dokáže bez toho, aniž by se změnila jeho barva nebo lesk, vydržet stovky let. Technologii smaltování znali v zemích Dálného východu už ve starověku. Jako povrchová úprava kovových užitných předmětů se začal smalt používat v polovině 19. století. Kromě různých nádob se postupem času začaly smaltovat i litinové vany na koupání.
Smalt je neporézní materiál a vyznačuje se vysokým stupněm tvrdosti. Novodobé druhy smaltů jsou odolné vůči kyselinám, alkáliím, otěru i nárazu. Luxusnější modely van mohou být smaltované i zvenku, nebo mohou být opatřeny speciální vrstvou, jež zabraňuje usazování nečistot. Renomovaní výrobci dnes dodávají na trh vany z dostatečně silné oceli opatřené kvalitním smaltem. Díky těmto použitým materiálům mohou na vany poskytovat až třicetiletou záruku.
Výhody a nevýhody smaltu
Smalt je sklovitě tvrdý, neporézní a hygienický materiál, s nímž zažijete to pravé potěšení z koupele. K výhodám patří zejména to, že se smaltovaný povrch nemusí po každém koupání umývat - má samočisticí vlastnosti. Smalt se však potýká také s nedostatky, které mohou leckoho od koupě odradit. Tím hlavním je fakt, že smaltovaná vana studí a trvá nějaký čas, než ji voda zahřeje. Méně kvalitní smaltované vany jsou opatřeny jen velmi tenkou vrstvou smaltu, která je dosti křehká. V případě, že vám něco spadne na vanu, můžete v místě nárazu očekávat prasklinku. Tyto estetické nedostatky jsou sice opravit, ale opravované místo bude vždy znatelné.
Klasické vany i designové kousky
Smaltované vany dnes už dávno nejsou tím, co jsme měli v panelákových bytech před několika desítkami let. Přestože je výroba ocelových van v porovnání s vanami zhotovenými z jiných materiálů náročnější, díky moderním technologiím výroby je jejich nabídka stejně pestrá. Narazíte na vany klasické, ale také na luxusní a designové modely. Jsou dílem špičkových designérů a setkat se u nich můžete s tvary prolamovanými, ostrými i kulatými. V nabídce smaltovaných van jistě narazíte na vhodný kousek, který vás osloví.
Pokud však požadujete nějaký atypický tvar vany, budete muset asi sáhnout hluboko do kapsy. Taková atypická smaltovaná vana je poměrně drahým artiklem. Tyto vany se však vyznačují opravdu dlouhou životností. Mezi nejrozšířenější značky van ze smaltované oceli v Evropě patří Kaldewei. Tato firma spolupracuje s renomovanými designovými studii, stejně tak jako německá značka Bette. V České republice se výrobě ocelových van věnuje v omezenějším množství také JIKA.
- jap -
Foto: Kaldewai a Bette
Článek byl zobrazen 18578 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Koupelny a WC
Užijte si lázeňský pobyt ve vlastní koupelně
Voda se od nepaměti používá k navození relaxace, stimulaci oběhu krve, odstranění nečistot, uvolnění, úlevě od bolesti a k léčení nemocí. Tělu může voda prospět různými způsoby: jako obklad, postřik, lázeň. Důležitá je přitom její teplota.
Jak vyspárovat dlažbu a obklady jako profík?
Poctivě odvedená práce a kvalitní materiál dovedou při spárování divy. Chcete výsledek, na který bude radost pohledět a zároveň vydrží dlouho a bude spolehlivě sloužit? Přečtěte si náš článek. Poradíme vám, jak na to.
Zastínění oken v koupelně
V koupelně začínáme, i končíme každý svůj den. V posledních letech se koupelna stala kromě místa, které beze zbytku plní funkci hygienickou, také místem, kde rádi relaxujeme a nabíráme ztracené síly. A také proto se snažíme do ní přivést denní světlo. K zastínění i udržení soukromí v koupelně nám poté dopomohou stínící prvky – žaluzie, rolety, případně závěsy.
Šetřiví pomocníci do každé koupelny
Vodné a stočné je stejně jako elektřina či plyn rok od roku dražší. Přestože spotřeba vody u nás za posledních 20 let klesla o třetinu, potřebuje denně každý Čech průměrně 100 litrů vody. Od prvního ranního použití toalety až k večerní sprše, pokaždé se roztočí vodoměr a tím i vaše peněženka.
Toalety se speciálním systémem oplachování - Rimless
Mohlo by se zdát, že v oblasti sanitární keramiky a toaletních mís není moc prostoru k inovacím. Pár vylepšení se ale čas od času najde. Jako např. toaleta s unikátním systémem oplachování toalety bez oplachového okruhu - Rimless. Jak toaleta funguje a v čem jsou její východy?
Koupelnové doplňky nemusí být fádní a nudné
Koupelnové doplňky už nemusí být jen fádní a nudné. Vystoupily ze stínu velkých koupelnových zařizovacích předmětů a zdobí a dolaďují naše koupelny. Díky novým materiálům, barvám, povrchům a tvarům může koupelna získat úplně jiný rozměr. Vystavujte a dávejte je tedy na odiv, určitě si to zaslouží. M.B.KERAMIKA nabízí ve svém eshopu mnoho různých moderních i klasických koupelnových doplňků.
Koupelny… Co jim sluší nejvíc?
Podobně jako naše šatníky, ovlivňují módní trendy i vybavení domů, koupelny nevyjímaje. Zatímco dříve jsme kolem umyvadla lepili světle modré kachličky, dnes máme na výběr daleko širší spektrum barev, tvarů i materiálů.
Trendy v koupelnách: Zapuštěné vany
Jedním z posledních koupelnových trendů jsou zapuštěné vany, které se stále častěji objevují také v domácích koupelnách. Vana zapuštěná v podlaze není samozřejmě žádnou novinkou, v moderních interiérech však může být její instalace a provoz spojen s jistými úskalími.