Proč si pořizovat smaltovou vanu?
15.09.2007
I přes značný nárůst popularity sprchových koutů zůstává vana důležitou součástí našich koupelen. Výrobci jsou si toho vědomi, a tak nám nabízí vany různých velikostí a tvarů, které jsou vybaveny celou řadou dalších vymožeností, masážními tryskami počínaje, zabudovanými rádii a cd přehrávači konče. A nám už nezbývá než se rozhodnout – smalt nebo akrylát?
Smaltové vany se vyrábějí lisováním ocelového plechu, který je po nastříkání porcelánovým smaltem vypálen v peci. Jedná se o poměrně náročnou technologii, a tak je nabídka tvarů značně omezená. Toužíme-li proto po rohové, polorohové či jinak atypické vaně, můžme na smalt rovnou zapomenout a raději zvolit akrylát. Tedy alespoň v případě, že nejsme ochotni vynaložit za její pořízení astronomickou částku. U klasických tvarů vyjde naopak smaltová vana o poznání levněji než akrylátová. Avšak podobně jako u dalšího domácího vybavení i zde platí, že cena by neměla být rozhodujícím faktorem.
Životnost a odolnost smaltových van dána tloušťkou plechu, přičemž platí přímá úměra. A tak zatímco u obyčejných van se pohybuje okolo 2,5 milimetrů, u kvalitnějších je až o milimetr tlustší, díky čemuž jsou tyto vany odolnější vůči mikrotrhnlinám a lépe si udržují svou tvarovou stálost. Od koupě výrobků, kde síla plechu není udána, či dokonce nedosahuje minimální hranice 2 mm, raději zcela upusťte.
Příznivci smaltových van poukazují především na jejich pevnost a odolnost. Na druhou stranu jsou poměrně náchylné na mechanické poškození, a to například při pádu těžšího předmětu. Takto vzniklá oděrka je mnohem hůře odstrantelná než je tomu u akrylátových van, kde stačí místo zlehka přebrousit a znovu nalakovat. I přesto, že jsou pro tyto případy na trhu k dostání speciální studené smalty, již nikdy nedocílíme původního vzhledu. Pokud opravu zcela zanedbáme, může vana s postupem času začít v místě poškození korodovat.
Nejčastějším argumentem odpůrců smaltu je chladnost tohoto materiálu. Je pravdou, že na dotek působí vana studeněji, z hlediska rychlosti ochlazení vody však není mezi smaltem a akrylátem prakticky žádný rozdí. Pro lepší udržení teploty lze navíc vanu pod obkladem ochránit izolací. K dostání jsou však už i kombinované vany, kdy je na pevný smaltovaný korpus nanesena vrstva akrylátu, která vytváří teplejší povrch.
Jedinou podstatnou nevýhodou smaltových van tak zůstává jejich vyšší hmotnost, se kterou je potřeba počítat už při plánování koupelny. Ale přiznejme si upřímně, kolikrát s ní budeme ještě manipulovat?
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Kaldewei
Články s podobnou tématikou
Toužíte po luxusní koupelně?
Vana pro dva
Koupel pod oblaky
Koupelna plná tónů
Když je koupání radost
Relaxujte ve vodě
Prostor pro vanu – vana v prostoru
Zpátky do minulosti aneb koupelna ve stylu retro
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci¨
Koupelny a WC
Článek byl zobrazen 18292 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Vybavení koupelen a WC
Toalety se speciálním systémem oplachování - Rimless
Mohlo by se zdát, že v oblasti sanitární keramiky a toaletních mís není moc prostoru k inovacím. Pár vylepšení se ale čas od času najde. Jako např. toaleta s unikátním systémem oplachování toalety bez oplachového okruhu - Rimless. Jak toaleta funguje a v čem jsou její východy?
Umyvadlo pro vaši koupelnu
Umyvadla stejně jako ostatní součásti koupelny se neustále vyvíjí a rostou také nároky na ně kladené. Stranou nezůstávají ani módní vlivy, které do značné míry ovlivňují výběr umyvadel při nákupu. Nemluvě o tom, že každé koupelně „sluší“ jiné umyvadlo.
Mozaiková koupelna
Koho klasické dlaždičky tak trochu nudí, může sáhnout po tzv. mozaice, která nabízí nejen originalitu, ale také ji lze velmi dobře kombinovat s ostatním vybavením v retro stylu i modernou.
Sprchové kouty bez bariér
Současné technické i estetické požadavky na moderní koupelny jsou vysoké. Trendem současných koupelen jsou bezbariérové, luxusní sprchové kouty v úrovni podlahy. V koupelnách nového typu se totiž stále častěji setkáváme se sprchovými kouty, které nemají sprchovou vaničku, a přesto se žádné potopy v koupelně obávat nemusíte.
Solná jeskyně doma?
Vždyť to znáte, sychravé počasí a kýchající spolucestující v dopravních prostředcích. Během pár dnů přijde ke slovu protivná viróza a na nějaké marodění není čas. Co si počít? Účinnou obranou je posílení imunity a potlačení stresu, který podporuje vznik různých onemocnění.
Sprchový kout s vanou, nebo s vaničkou?
Chystáte se na rekonstrukci koupelny a nemáte ještě vše definitivně rozmyšleno? Zejména otázka sprchového koutu nabízí mnoho možností – od žádného až po sprchový kout s vanou. Jak se správně rozhodnout?
Vybíráme doplňky pro koupelny
K základnímu zařízení koupelny nepatří pouze velké zařizovací předměty sanitární keramiky jako jsou vana, umyvadlo, toaleta apod., ale pozornost bychom měli věnovat i výběru drobných doplňků. Právě ony drobnosti totiž dotváří charakter a styl koupelny.
Smaltované vany - návrat klasiky s moderní úpravou
Při zařizování koupelny je třeba se rozmyslet nad nespočtem věcí, zásadní roli zde však hraje místo na koupání. Pokud jste vodomilové a preferujete horkou vanu nad tekoucí sprchou, musíte řešit nejen prostorové možnosti, ale také vhodný materiál. Na trhu existuje několik druhů materiálů pro výrobu van. Jedním z nich je klasický a odolný smalt, který mezi ostatními vyniká v mnoha ohledech a opět se vrací do středu zájmu.