Kvalitu vnitřního prostředí je potřeba řešit i ve stávajících stavbách
30.10.2020
V budovách prožijeme asi 80 % svého života. Do tohoto období patří nejen čas strávený v domácnosti, ale i v kancelářských budovách nebo v obchodech. Právě v domácnosti máme ale největší možnost kvalitu vnitřního prostředí ovlivnit. Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace CO2. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost.
Minimální požadovaná hodnota intenzity větrání v obytných místnostech (pokoje, ložnice, kuchyně apod.), je dle ČSN EN 15665/Z1 0,3 h-1. Pro dosažení vyšší kvality vnitřního vzduchu lze doporučit v souladu s ČSN EN 15251 rozmezí intenzity větrání 0,5 – 0,7 h-1. Tato hodnota nám říká, kolikrát za hodinu máme do místnosti přivést čerstvý vzduch v množství, které odpovídá celkovému objemu větrané místnosti. Nehledě na to, že kromě škodlivin se ve vzduchu koncentruje také vlhkost, která může způsobit, v dlouhodobém měřítku, i degradaci některých stavebních konstrukcí. Jako ukazatel kvality vnitřního prostředí lze použít hodnotu koncentrace CO2, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí přesáhnout 1500 ppm.
Zdravější než větrání otevřenými okny
Lokální větrací jednotky obsahují filtry, prachové i pylové, které čistí vzduch. Takto přiváděný vzduch, pak může být vhodným řešením i pro alergiky. Jednotky také redukují vlhkost a tím zamezují tvorbě plísní, která vzniká právě při nedostatečném větrání.Velkou výhodou je i výrazné odhlučnění při větrání v lokalitách, kde prochází vytíženější komunikace, což při větrání otevřeným oknem není možné.
Foto KORADO: větrací jednotka KORASMART TUBE
Konstrukční přednosti decentralizovaného větrání
Instalace je jednoduchá, vše se řeší lokálně. Jednotky se instalují přímo do obvodové zdi větrané místnosti. Vzduch současně odvádějí i přivádějí, přičemž díky zabudovanému výměníku jsou schopny předávat teplo zpět do interiéru. Účinnost rekuperace těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 až 90 %. Výhodou je i snadná možnost řízení ventilace, naprogramování času a délky doby větrání a dále např. signalizace výměny filtru. Zvolit můžete lokální rekuperační jednotky KORADO z modelové řady KORASMART. Nejnovější lokální větrací jednotku s rekuperací KORASMART TUBE 2400E vybavenou dálkovým ovládáním je možné ovládat i přes aplikaci na tabletu nebo mobilním telefonu a může tak být součástí inteligentního řešení domácnosti.
Foto KORADO: větrací jednotka KORASMART 1400
Větrací jednotky bez rekuperace jsou ve srovnání s rekuperací jednodušší a levnější alternativou, jak čerstvý vzduch do interiéru přivést nebo jak vyřešit zvýšenou vlhkost v domě či bytě. Zvýšená vlhkost v interiéru není ničím neobvyklým. Trpí jí nejen starší objekty, ale i stavby, které prošly zateplením nebo výměnou oken. Během chladných dní se tak na tabulkách oken vlhkost sráží. V rozích místnosti a za nábytkem je pak vlhkost vhodným prostředím pro rozvoj plísní. Větrat je potřeba v každém ročním období. Je nutné větrat nejen nárazově, ale i pravidelně. Proto jsou větrací jednotky ideální variantou, jak výměnu vzduchu v domácnosti zajistit. Při výběru je potřeba se zaměřit i na vhodné filtry, hlučnost při provozu a zvukový útlum jednotky. V případě jednotky KORAVENT se jedná o hodnotu hlukového útlumu 50 dB. Jedná se tedy o vysoce účinnou ochranu při větrání proti vnějšímu hluku. Sama jednotka na stupeň výkonu 1 má hlučnost 17 dB. Při maximálním výkonu jednotky tedy výměně 180 m3/h vzduchu se jedná o 41 dB.
Foto KORADO: větrací jednotka KORAVENT 100
Další články o radiátorech KORADO
Kompletní řešení vytápění pro váš dům
Teplo s elegancí, to jsou tělesa K-DESIGN
Koupelnové žebříky z jiného úhlu, pro novostavby i rekonstrukce
5 tipů na aktuální trendy vytápění
Výměna starého radiátoru? Snadno a rychle…
Kupte teď, instalujte později… univerzální radiátor VKM8!
Fotky či obrázky nepatří již do rámečků, ale na radiátory!
Pozor, ochlazuje se… připravte se na topnou sezónu včas!
- PR článek -
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6951 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Úsporné radiátory pro život
Na trhu se objevila nová značka radiátorů Optimized Convection vyráběná společností Licon Liberec. Jedná se o novou generaci podlahových konvektorů – radiátorů - s jedinečným technickým řešením, kde je použita celá řada inovativních prvků.
Nové tepelné čerpadlo s plynulou regulací výkonu
NIBE uvádí na trh novinku, tepelné čerpadlo systému vzduch-voda s plynulou regulací výkonu 3,5–12kW typ NIBE SPLIT, které Vám doma zajistí vytápění, ohřev teplé vody, ohřev bazénu a aktivní chlazení. NIBE SPLIT využívá venkovní vzduch, a proto není nutné zřizovat vrty nebo plošné zemní kolektory. Je konstruováno pro systémy teplovodního vytápění.
Teplo, které se nevyčerpá
Přestavba starého domu je nákladná a musí předpokládat užívání na dobu dalších několika desetiletí. Proto je vhodné uvažovat o vyšší investici na vytápění s levným provozem. Peníze se vrátí do deseti let, a pak je dům na zdražování energií téměř nezávislý.
Zemní plyn nebo tepelné čerpadlo?
Vytápění plynem bylo koncem minulého století hojně podporováno a propagováno. Bylo levné, ekologické, snadno regulovatelné a díky masivním dotacím i skoro všude dostupné. Dlouhodobý vývoj cen energií ale ukázal, že tento způsob vytápění rozhodně není tím nejlepším řešením.
Chcete více nezávislosti na dodavatelích energie?
V současné době je trendem v bydlení v rodinných domech zateplovat, dávat na střechy termické a fotovoltaické solární panely, instalovat tepelná čerpadla. Tato všechna opatření jsou dělána s jediným cílem, co nejvíce ušetřit na provozu. Jedním z řešení je i akumulace do kamenného prachu.
Jak snížit a uspořit výdaje za teplo
Dlouholetým trendem v mnoha českých domácnostech jsou přetopené místnosti. Lidé zbytečně za teplo vyhazují tisíce korun navíc, než je potřeba. Ušetřit se dá přitom nejen snížením teploty v bytě, ale i dalšími "fígly".
Kolik můžete ušetřit při využití dotací na domácí fotovoltaickou elektrárnu?
Fotovoltaika pro rodinný dům je dnes hojně používaný pojem a s ním se pojí i dotace na fotovoltaiku. Jistě jste už přemýšleli nad tím, zda by se vám vyplatilo do solární elektrárny investovat, ale má to vůbec smysl? Vyplatí se všechno to papírování, zařizování a řešení?
Větrání trochu jinak - jak ušetřit za teplo pomocí rekuperace
Jedním ze způsobů, jak uspořit za teplo, je nucené větrání s rekuperací. Jde o proces zpětného získávání tepla při větrání, který má kromě finanční úspory ještě řadu výhod a vytváří zdravé prostředí pro život. V současnosti existují různé možnosti technického řešení nuceného větrání s rekuperací, včetně sekundárních vazeb souvisejících s topnými a chladicími systémy.