Proč si pořizovat smaltovou vanu?
15.09.2007
I přes značný nárůst popularity sprchových koutů zůstává vana důležitou součástí našich koupelen. Výrobci jsou si toho vědomi, a tak nám nabízí vany různých velikostí a tvarů, které jsou vybaveny celou řadou dalších vymožeností, masážními tryskami počínaje, zabudovanými rádii a cd přehrávači konče. A nám už nezbývá než se rozhodnout – smalt nebo akrylát?
Smaltové vany se vyrábějí lisováním ocelového plechu, který je po nastříkání porcelánovým smaltem vypálen v peci. Jedná se o poměrně náročnou technologii, a tak je nabídka tvarů značně omezená. Toužíme-li proto po rohové, polorohové či jinak atypické vaně, můžme na smalt rovnou zapomenout a raději zvolit akrylát. Tedy alespoň v případě, že nejsme ochotni vynaložit za její pořízení astronomickou částku. U klasických tvarů vyjde naopak smaltová vana o poznání levněji než akrylátová. Avšak podobně jako u dalšího domácího vybavení i zde platí, že cena by neměla být rozhodujícím faktorem.
Životnost a odolnost smaltových van dána tloušťkou plechu, přičemž platí přímá úměra. A tak zatímco u obyčejných van se pohybuje okolo 2,5 milimetrů, u kvalitnějších je až o milimetr tlustší, díky čemuž jsou tyto vany odolnější vůči mikrotrhnlinám a lépe si udržují svou tvarovou stálost. Od koupě výrobků, kde síla plechu není udána, či dokonce nedosahuje minimální hranice 2 mm, raději zcela upusťte.
Příznivci smaltových van poukazují především na jejich pevnost a odolnost. Na druhou stranu jsou poměrně náchylné na mechanické poškození, a to například při pádu těžšího předmětu. Takto vzniklá oděrka je mnohem hůře odstrantelná než je tomu u akrylátových van, kde stačí místo zlehka přebrousit a znovu nalakovat. I přesto, že jsou pro tyto případy na trhu k dostání speciální studené smalty, již nikdy nedocílíme původního vzhledu. Pokud opravu zcela zanedbáme, může vana s postupem času začít v místě poškození korodovat.
Nejčastějším argumentem odpůrců smaltu je chladnost tohoto materiálu. Je pravdou, že na dotek působí vana studeněji, z hlediska rychlosti ochlazení vody však není mezi smaltem a akrylátem prakticky žádný rozdí. Pro lepší udržení teploty lze navíc vanu pod obkladem ochránit izolací. K dostání jsou však už i kombinované vany, kdy je na pevný smaltovaný korpus nanesena vrstva akrylátu, která vytváří teplejší povrch.
Jedinou podstatnou nevýhodou smaltových van tak zůstává jejich vyšší hmotnost, se kterou je potřeba počítat už při plánování koupelny. Ale přiznejme si upřímně, kolikrát s ní budeme ještě manipulovat?
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Kaldewei
Články s podobnou tématikou
Toužíte po luxusní koupelně?
Vana pro dva
Koupel pod oblaky
Koupelna plná tónů
Když je koupání radost
Relaxujte ve vodě
Prostor pro vanu – vana v prostoru
Zpátky do minulosti aneb koupelna ve stylu retro
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci¨
Koupelny a WC
Článek byl zobrazen 18320 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Vybavení koupelen a WC
Toalety se speciálním systémem oplachování - Rimless
Mohlo by se zdát, že v oblasti sanitární keramiky a toaletních mís není moc prostoru k inovacím. Pár vylepšení se ale čas od času najde. Jako např. toaleta s unikátním systémem oplachování toalety bez oplachového okruhu - Rimless. Jak toaleta funguje a v čem jsou její východy?
Koupelnové doplňky pro stylovou i praktickou koupelnu
Při rekonstrukci koupelny se často zaměřujeme především na design nové vany či sprchového koutu a pečlivě vybíráme také keramické obklady. Co však dolaďuje celkový vzhled koupelny, jsou koupelnové doplňky, proto bychom jejich výběr neměli podceňovat. Pomocí drobností jako jsou háčky, držáky či poličky dodáme místnosti potřebný šmrnc.
Vaničky a doplňky pro koupání dětí
Každé miminko je jiné. Pro některé je koupání radost, pro jiné jen nutné zlo a nesouhlas s touto činností dává vědět širokému okolí. O tom, jak se bude koupání líbit vašemu dítěti, může rozhodnout vhodná příprava – důležité je vybrat správnou vaničku a doplňky, které koupání usnadní a zpříjemní oběma zúčastněným stranám.
Smaltované vany rozhodně nejsou OUT
Vana je ústředním prvkem každé koupelny a i přes rostoucí oblibu sprchových koutů, se stále mnoho lidí bez vany zkrátka neobejde. Nabídka druhů a tvarů van je velmi rozmanitá, při výběru je však třeba se zaměřit také na materiál, z něhož je vyrobena. Pokud patříte mezi zastánce tradičních hodnot a klasických materiálů, určitě dáte přednost vaně ze smaltované oceli.
Vybíráme doplňky pro koupelny
K základnímu zařízení koupelny nepatří pouze velké zařizovací předměty sanitární keramiky jako jsou vana, umyvadlo, toaleta apod., ale pozornost bychom měli věnovat i výběru drobných doplňků. Právě ony drobnosti totiž dotváří charakter a styl koupelny.
Novinka – levné vodovodní baterie JB SANITARY se zárukou 5 let
Od vodovodní baterie, ať už kuchyňské dřezové nebo koupelnové, očekáváme především kvalitu. Baterii používáme denně a tak kartuš i těsnění dostávají zabrat. A to poslední, co chceme v noci slyšet, je kapající kohoutek. Jak tomu předejít?
Audio do koupelny – jaké vybrat rádio a reprosoustavu?
Pokud jste milovníky hudby a neobejdete se bez ní ani ve sprše, nabízí se vám dvě možnosti, jak ozvučení v koupelně realizovat. Buď můžete koupelnu během rekonstrukce vybavit vestavnou reproduktorovou soustavou, nebo si do již zavedené koupelny pořídit volně stojící rádio nebo přehrávač. Ať tak či onak, váš hudební doprovod musí být vodotěsný!
Pohodlí a relaxace ve vaně
Vanu znali už v období antiky bohatí a urození, kteří začali pečovat o své tělo a hygienu. Koupel vylepšovali různými druhy bylin a ozdravných olejů. S rostoucí oblibou koupele vznikly ve vyšších společenských vrstvách lázně, které obývaly půvabné lazebnice. Později se vana stala součástí šlechtických ložnic a posléze našla vana místo v samostatné místnosti, v níž opět splňovala funkci lázní.