Skleněné obklady nejen do koupelny a kuchyně
30.09.2013
Sklo je moderním, elegantním a především také praktickým materiálem, který se skvěle hodí do každého interiéru. V poslední době je čím dál častější jeho použití coby obkladového materiálu stěn. Použití je téměř univerzální, záleží jen na naší fantazii. Skleněné obklady se stanou kvalitní a velmi atraktivní interiérovou dekorací, která prosvětlí daný prostor a opticky jej zvětší.
Skleněné obklady najdou své uplatnění téměř ve všech místnostech vašeho domova, zejména však v kuchyni a koupelně. Sklo je možné umístit do sprchových koutů, obecně do koupelen místo keramiky, za kuchyňské linky i jako designový prvek kdekoliv do interiéru. Použitím skla zajistíte místnosti netradiční vzhled. Pokud tedy nemáte rádi strohost a jste rádi originální, budou pro vás skleněné obklady tím pravým řešením. Vhodně s nimi doplníte moderní linie a povrchy bytových prostor.
Sklo a hygiena
Sklo je nejen moderním a nepřehlédnutelně elegantním, ale také trvanlivým materiálem, který si svůj atraktivní vzhled uchovává po celou dobu své životnosti. Ve skleněných obkladech se tak snoubí estetická atraktivita s výbornými užitnými vlastnostmi. Sklo je navíc samo o sobě velmi hygienickým materiálem, který vyniká nízkou přilnavostí. Pouhým otřením jej tak zbavíte nečistot, k běžné údržbě pak postačí slabě naředěný saponát. Skleněné obklady navíc vytváří jen minimum spár, nebo jsou úplně beze spár. Jedním kusem skla snadno obložíte i několik metrů čtverečních a jste tak limitováni pouze rozměry místnosti.
Pokud by vás hygienické vlastnosti skla přeci jen nepřesvědčily, což může být při použití skleněných obkladů zejména v koupelnách nebo jiných prostorách s vysokou vlhkostí opodstatněné, je možné obklady opatřit antibakteriální vrstvou. V tomto případě nemají bakterie a plísně žádnou šanci.
Druhy skel
Sklo jakožto interiérový prvek se vyrábí v nepřeberných množstvích barev a kombinací. Můžete si tak vybrat přesně takovou barevnou kombinaci, která bude ladit s vybavením a barevným provedením vašeho interiéru. Vhodně zvolený barevný odstín skla prostor prosvětlí a svými odrazy místnost také opticky zvětší.
Čiré sklo - plně průhledné sklo, které zaručuje stoprocentní průchod světla je nejrozšířenějším typem skla vůbec. Obecně je známé pod názvem float (název je odvozen od způsobu výroby- tzv. plavením na cínové lázni). Dá se dobře pískovat, gravírovat a je možné z něj vyrábět také skla barevná, ornamentální, stříkaná nebo leptaná.
Ledové sklo – zvané také satináto je charakteristické svou průsvitností, nikoliv průhledností. Jde o jednostranně plošně leptané sklo. Je možné jej opracovat pískováním, gravírováním či dekorováním skleněnými kameny nebo fazetami.
Celoplošně barvené sklo - celobarevné sklo, zcela probarvené ve hmotě. Působí příjemným a elegantním dojmem. Je velmi praktické, protože jeho barva se nemůže poškrábat nebo oloupat. Typickým zástupcem tohoto druhu skla je Planibel®.
Lakované sklo – jde o sklo, které je jednostranně opatřeno konstantní vrstvou laku. Tato vrstva zajišťuje zvýšenou odolnost skla proti otiskům prstů a skvrnám. Hodí se zejména do interiérů, například na kuchyňská a jiná nábytková dvířka. Z lakovaných skel je známý například Lacobel® (s lesklým vzhledem) a Lacomat® (s matným vzhledem).
Matované sklo - díky svým vlastnostem je tento typ skla neustálým zdrojem inspirace pro každého designéra. Má hebký povrch s jemnou a stejnorodou zrnitostí. Z jedné strany je ošetřeno (naleptáno) vysoce kvalitní kyselinou, čímž vzniká matové průsvitné sklo, které jemně rozptyluje procházející světlo. Snadno se udržuje a je velmi odolné proti skvrnám. Z těchto skel je oblíbený zejména Matelux®, který vyniká jemným saténovým vzhledem.
Ornamentální skla – vynikají celoplošným opakujícím se vzorem, který se vyrábí již při válcování. Ornamentních struktur bývá dosahováno i leptáním nebo nástřiky. U tohoto typu skla je možnost volby z typizovaných ornamentů katalogových nabídek.
Kalené sklo – kalené, někdy také tvrzené sklo je tepelně upraveným sklem s vyšší mechanickou i tepelnou odolností. Kalení se provádí z důvodů bezpečnosti, zejména u větších ploch skel. Při případném rozbití nedochází ke vzniku nebezpečných ostrých úlomků, ale jen neostrých drobných střepů. Kalené sklo je nezbytné především pro použití v blízkosti tepelných zdrojů, jako jsou kamna, sporáky nebo v exponovaných místech s rizikem rozbití skla.
Extraclear (extračiré) – sklo, které je speciálně vyčištěno od chemických příměsí, aby byl odstraněn jeho typický zelený nádech. Využívá se tam, kde je kladen důraz na věrnost vybraného barevného odstínu skleněného obkladu.
Skleněné obklady v kuchyni
Skleněné obklady se v moderních interiérech nejčastěji instalují za kuchyňskou linku. Vyrábějí se z tvrzeného (kaleného) skla a jsou tak velmi bezpečné. Při zachování původních vlastností skla vynikají trvanlivostí, barevnou stálostí, snadnou údržbou a hygieničností. Skleněné obklady jsou speciálně upraveny tak, aby vydržely teplotní rozdíly vznikající při vaření. Můžete je tak bez obav umístit za sporák, nebo varnou desku. Skleněné obklady každou kuchyň rozzáří a celkový prostor bude působit luxusním dojmem.
Skleněné obklady v koupelně
Použití skleněných obkladů v koupelně je naprosto ideálním řešením. Vzhledem k tomu, že na skle nejsou žádné spáry, v nichž by se držela vlhkost, je zamezeno vzniku plísní a bakterií. Své opodstatnění má však v koupelně i antibakteriální úprava skleněných obkladů. Skleněný povrch se nejčastěji objevuje na stěnách, ale je možné si jej dopřát i na podlaze. Skleněné obklady i v koupelně vynikají samozřejmě dalšími jedinečnými vlastnostmi moderního skla.
Sklo jde s dobou
Skleněné barevné obklady mohou být zkrátka efektní alternativou k tradičním keramickým obkladům. Zajistí netradiční design interiéru a přitom si zachovají svou praktičnost a zjednoduší údržbu prostoru. Skleněné obklady do kuchyně, koupelny nebo sprchového koutu jsou jednoduše hitem poslední doby. Sklo jako takové však může najít uplatnění nejen ve formě skleněných obkladů, ale také jako materiál pro kuchyňské pracovní desky, kuchyňská dvířka, výplně dveří a podobně. Ve většině těchto případů je samozřejmě nutné použít kalené sklo.
Snadná montáž
K výhodám skleněných obkladů patří také jejich snadná montáž, která je ve většině případů hotová během jednoho dne. Oproti klasickému pokládání dlaždiček a kachlí tak dochází k výrazné úspoře času. Navíc při instalaci skleněných obkladů nedochází k žádnému nepořádku. Jakmile je práce hotova, je daný prostor ihned funkční. Skleněné obklady jsou skvělým estetickým prvkem za rozumnou cenu.
- jap -
Foto: Vitrážní studio Legát, Skleněné obklady s.r.o.
Článek byl zobrazen 40197 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Kuchyně
Kuchyňská linka na míru nebo hotová sestava?
Výběr kuchyňského nábytku je velmi důležitý zejména pro ty, kteří pravidelně vaří a tráví v kuchyni více času. Rozum nám velí nechat si vyrobit kuchyňskou linku na míru přesně podle našich představ. Pokud si ale vyberete dodavatele s dostatečně variabilní nabídkou, můžete si sestavit vhodnou kuchyni i ze sériově vyráběných dílů a výrazně tak ušetřit.
Kamenná dýha a její mnohostranné využití v interiéru
Kamenná dýha je dekorativní prvek používaný v interiérech na obklady stěn, dveří, nábytku, pracovních desek, kuchyňských dvířek apod. Pro svůj vzhled a jednoduchost aplikace je kamenná dýha oblíbená mezi architekty, designéry i koncovými uživateli.
Paneláková kuchyně: Jak udělat z mála hodně
Našli jste domov v panelákovém bytě, a rádi byste si ho přizpůsobili k obrazu svému? I když jde o malý prostor, chcete se tam skutečně cítit doma a zvládat vše, co si zamanete? Jednou z věcí, kterou budete potřebovat, je dobře zařízená kuchyň. Prostoru sice není nazbyt, ale i s málem se dá čarovat. Jak na to?
Zahradní kuchyň. Jaké jsou možnosti vaření na zahradě?
Láká vás stolování na zahradě a gril vám k tomu nestačí? Žádný problém. Můžete si klidně vybudovat zahradní kuchyň. Rodina i hosté to jistě ocení. Co všechno byste měli zvážit a jaké máte možnosti?
Ergonomie 5. díl - ergonomie v kuchyni
Kuchyň je z hlediska bezpečnosti pokládána za jedno z nejrizikovějších míst v domácnosti. Kuchyňské pohromy nejčastěji pocházejí z popálenin o horkou plotnu, může jít o úrazy hlavy při otevřených horních skříňkách, i špatně uložené ostré nože dokážou způsobit nepříjemnosti. Aby tomu tak nebylo, je třeba při zařizování kuchyně dbát na jisté ergonomické zásady.
Malá kuchyň - více přemýšlení
Pořekadlo, co je malé, to je milé, platí i o kuchyních. Ani v jejich případě nemusí být malý prostor handicapem. Ovšem za předpokladu, že chybějící metry čtvereční nahradíte skutečně racionálním uspořádáním a vybavením.
TANDEMBOX aneb Jaký je trend u nábytkových zásuvek?
TANDEMBOX antaro, osvědčený Box systém z kovu, představuje velice široké spektrum využití: od standardních řešení až po speciální provedení a skýtá nejrozmanitější možnosti designu. TANDEMBOX antaro zaručuje čistou, jasnou a hranatou řeč tvarů – a je úplně jedno, zda jakožto otevřený kontejner s relingem nebo jako uzavřený korpus s bočními stranami v podobě zásuvných prvků. Všechny komponenty jsou z hlediska barevného provedení vzájemně sladěny. Čistý a minimalistický design, osvědčená technika. To je TANDEMBOX antaro.
Kuchyňské pracovní desky a přírodní kámen
Kuchyňské desky z přírodního kamene jsou vysoce estetické a také plně funkční. Pro svůj nadčasový a luxusní vzhled jsou vhodné do klasických, moderních i rustikálních kuchyní. Nejvhodnější kamenem pro kuchyňské desky je žula, která nejlépe odolává prostředí v kuchyni – tedy vlhku, teplu, kyselinám i mechanickému zatížení.