Fyzikálně-mechanické vlastnosti dlažby
14.02.2007
Dnes na trhu najdete širokou nabídku dlaždic za dostupné ceny. Každá dlaždice je jiná, hodí se do jiného prostředí, pro jiné použití, a proto je nelze vybírat náhodně. V úvahu musíte vzít především jejich fyzikálně-mechanické vlastnosti.
Dlaždice musí mít takové vlastnosti, aby odolaly podmínkám, kterým budou v daném prostředí během používání vystaveny. Při rozhodování o koupi dlaždic vám pomůže, když budete znát informace o jejich následujících fyzikálních vlastnostech.
Nasákavost
Jedná se o schopnost keramického materiálu přijímat kapalinu. Tato vlastnost ovlivňuje mrazuvzdornost dlaždic. Čím nižší je nasákavost, tím více jsou dlaždice mrazuvzdorné. Pokud si vybíráte dlaždice do koupelny, můžete použít dlaždice s nasákavostí až 10 procent. Pokud hledáte dlaždice, které by odolaly náročným povětrnostním podmínkám, kupte takové, které nemají nasákavost vyšší než 0,3 procenta.
Mrazuvzdornost
Tato vlastnost umožňuje vydržet opakované zmrznutí a rozmrznutí bez toho, aby dlaždice praskla a došlo k poškození její glazury. Pokud je nasákavost dlaždic nižší než 3 procenta, můžete si být jisti relativně vysokou mrazuvzdorností. Pro použití ve venkovním prostředí vybírejte dlaždice s co nejnižším procentem nasákavosti.
Tepelná vodivost
Je to vlastnost, která udává schopnost materiálu vést teplo. Pokud máte místnost s podlahovým vytápěním, vybírejte mezi dlaždicemi z materiálů s vysokou tepelnou vodivostí, např. z keramiky.
Odolnost změnám teploty
Dlaždice s touto vlastností zaručují neporušení glazury i při změnách teploty.
Hydrotermální nárůst
Hydrotermální nárůst znamená zvětšení objemu látky za současného působení vody a teploty. Pokud si ale necháte dlaždice profesionálně položit, je nepravděpodobné, že byste s tímto měli potíže.
Odolnost proti vzniku trhlin
Dlaždice, které mají tuto vlastnost, nepoškodí ani působení teploty, vlhkosti nebo tlaku. Doporučuji je využívat především v namáhaných prostorách.
Antistatičnost keramických materiálů
Takové materiály nejsou elektricky vodivé, jenom ve vlhkém stavu. Na povrchu keramiky dochází ke shromažďování statické elektřiny, a proto se vyhýbejte jejich využití v místnosti s počítači nebo v nemocnici.
Předpokladem pro správný výběr dlaždic jsou i mechanické vlastnosti.
Otěruvzdornost (PEI)
Pokud vybíráte dlaždice na podlahu, je tato vlastnost při výběru velmi důležitá. Odolnost proti opotřebení je u glazovaných dlaždic rozdělena mezi stupně1 až 5.
Nejnižší stupeň 1 využijete tam, kde nehrozí velké riziko poškrábání dlaždic, např. v koupelně. Stupeň 2 doporučuji pro kuchyně, stupeň 3 pro chodby v domech, stupeň 4 až 5 pro všechny veřejné prostory.
Protiskluzovost
Podle povrchu rozdělujeme dlaždice na hladké a zdrsněné. Protiskluzovost je vyjádřena úhlem skluzu R 10 až R 13. Pro menší kuchyně vám postačí využití dlaždice s hodnotou R 10. Pro využití v jídelnách nebo školách dejte přednost R 11, pro velké kuchyně zvolte R12, pro zařízení např. pro výrobu uzenin použijte dlaždice s hodnotou R 13. Tato hodnota není jediným ukazatelem protiskluzovosti. Ta se navíc pro prostory, kde lidé chodí bez bot, vyjadřuje označením A, B, C. V bazénech s max. hloubkou 80 cm se využívá dlaždice s protiskluzovostí A, ve sprchách nebo v saunách se využívá B a v nejrizikovějších oblastech, jako jsou schody vedoucí do bazénu, se využívá C. Protiskluzovost lze také vyjádřit statickým a dynamickým koeficientem smykového tření.
Rázová pevnost
Určuje maximální zatížení, při kterém dojde k lomu dlaždice. Je vyjádřena koeficientem odrazu (e). Obecně charakterizuje pružnost materiálu, a tím odolnost dlaždic proti úderům těžkého předmětu.
Tvrdost
Vyjadřuje odolnost proti poškrábání nebo proti poškození vlivem přesouvání těles po dlaždicích. Tvrdost se vyjadřuje ve stupních Mohse. Pokud vybíráte dlaždice na podlahu, doporučuji u glazovaných materiálů zvolit minimálně 5 stupňů tvrdosti. U neglazovaných pak alespoň 6 stupňů Mohse. U dlaždic na stěnu si vystačíte s tvrdostí 3 stupňů.
Dlaždice, které si vyberete, vám budou sloužit několik desítek let. Proto berte v úvahu jejich fyzikální a mechanické vlastnosti v souvislosti s místem, kde je chcete použít. O dobrém výběru nesvědčí pouze estetické přednosti dlaždic, ale především jejich kvalita.
Autor: Irena Ševelová
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Výběr podlahy do koupelny
Možnosti litých podlah
Článek byl zobrazen 21464 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Obklady a dlažby
3+1 výhod keramických dlažeb v imitaci dřeva, kamene či betonu ve srovnání s podlahami z pravých materiálů
Chtěli byste dát ve svém interiéru vyniknout kráse tradičních materiálů, jako je kámen, dřevo či beton? Lepší alternativou než pravé kamenné obklady, dřevěné podlahy či pohledové betonové stěny, budou keramické dlažby.
Staronový hit – secesní dlažby a obklady
Společnost Los Kachlos přichází na český trh s hitem španělských designérů – sérií keramických obkladů a dlažeb 1900. Secesní vzory nikdy nezestárly a o tom, že jsou stále populárnější, svědčí nové a nové série těchto produktů. Přestože secesi jako umělecký směr v dekoraci a užitém umění obdivujeme už celých sto let, nepřestává být ani v současné době moderní.
Obklady z plastů? A v interiéru?
Žijeme v „době plastové“, plasty se už dostaly téměř všude a často nahradily klasické přírodní materiály – dřevo, kámen. Plasty se objevují také jako obkladový materiál, a to v exteriérech i interiérech.
Venkovní obklady a umělý kámen
Hledáte tu nejvhodnější barvu na fasádu vašeho domu, ale stále se nemůžete rozhodnout, která bude ta pravá? Nezaujal vás ani jeden z nabízených odstínů? Pak možná pro vás bude zajímavým řešením umělý kámen.
Betonové prvky v zahradní architektuře mají mnohostranné využití
Betonové prvky mají v zahradní architektuře své místo řadu let a nejedná se pouze o betonovou dlažbu. Beton lze v zahradě využít také jako nášlapy, palisády, obruby, květináče, kmeny a další dekorativní prvky. Prvky z betonu jsou přitom trvanlivé, bezúdržbové a svým vzhledem mohou imitovat řadu dalších materiálů.
Španělské kovové dekorační lišty nyní i v českých koupelnách
Konečně můžeme i v tuzemsku narazit na unikátní kovové dekorační lišty, které nahrazují keramické listely, jež se dříve těšily velké oblibě, a to především v kombinacích s velkoformátovými kalibrovanými obklady. Na trh je uvedla společnost Los Kachlos, největší český prodejce a dovozce značkových keramických obkladů a dlažeb ze Španělska.
Kamenné obložení a dlažby v interiéru
Doba kamenná je sice už dávno za námi, ale kameny stále vzbuzují v lidech mnoho pocitů. Spojujeme si je třeba s trvanlivostí, věčností a nesmírnými silami přírody, které byly u jejich vzniku, nemluvě o víře lidí v jejich magickou či léčivou moc. Kámen jako materiál je vyjádřením solidnosti a stálosti.
Originální kamenná dýha a její použití v interiéru
Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu.