Jak se zbavit rybenek v domácnosti?
05.01.2014
Mezi tvory, s nimiž rozhodně nechceme sdílet společnou domácnost, patří rybenky. Jde o malý, hbitý hmyz kapkovitého tvaru, který nám často dělá společnost v koupelně, na toaletě, ale zabydlet se může i v komoře či spíži. Jak se rybenek navždy zbavit? Máme pro vás pár ověřených triků.
Rybenky jsou asi 1 centimetr velicí živočichové, jejichž tělo je pokryto stříbrnými šupinkami. Právě podle tvaru a povrchu těla dostali tito tvorové české pojmenování rybenka domácí (Lepisma saccharina). Rybenka žije až 3 roky a za tu dobu je schopna naklást okolo sta vajec. Přestože rybenky nepatří k přenašečům žádné pro člověka nebezpečné choroby, ani nijak výrazně neškodí, nejsou k v domácnostech vítanými hosty.
Kde se rybenky vyskytují?
Rybenky jsou běžnými obyvateli lidských příbytků a setkat se s nimi můžete na všech kontinentech. Nejčastěji na ně narazíme v koupelnách, na toaletách, na chodbách či v komorách. Milují totiž tmu, teplo (22 - 27°C) a vlhko (vlhkost vzduchu ideálně 75 - 99%). Právě v těchto zmiňovaných místnostech najdou ke svému životu ideální podmínky. Jakmile se rozsvítí, můžete si všimnout, jak se snaží ihned uprchnout a schovat se do nějaké škvíry. Tito tvorové totiž nesnáší přímé slunce ani umělé osvětlení, pokud jsou těmto podmínkám vystaveni, okamžitě se rychlým během přemisťují k úkrytu nebo do stínu. Rybenka je vybavena štětinami, které slouží jakožto senzory a varují ji před hrozícím nebezpečím.
Čím se živí?
Rybenky se živí nejrůznějšími zbytky škrobů a sacharidů. Pochutnají si na různých drobcích, mouce, papíru i na některých typech lepidel. Pokud se někde vyskytují ve větším množství, mohou poškodit papírové či kožené výrobky, ale také fotografie či koberce.
Prevence je základ
Uklízíte několikrát týdně, ale rybenky vám stále vesele peláší po podlaze? Aby se k vám rybenky vůbec nenastěhovaly, musíte se snažit udržovat v domácnosti suché prostředí. Důležité je pravidelně větrat a snažit se, aby byly místnosti dostatečně vzdušné. Při vytírání podlahy nenechávejte zem mokrou, ale vždy ji vytřete do sucha, především pak v rozích místnosti.
Vypuďte je vanilkou
Nám lidem sice vanilka krásně voní, ale rybenky o tom mají zcela jiné mínění. Vůni vanilky nesnáší a vyhýbají se jí. Pokud tedy uvidíte někde v potravinách vanilkový lusk, kupte jej a doma jej pak nastražte do inkriminovaných prostor. Lusk rozřízněte na půl, nakrájejte na kousky a ty položte do koutů místnosti. Za pár dní by měly mít rybenky “sbalené kufry” a nadobro vás opustit. Lusk raději nechejte na zemi ještě několik dalších dní až týdnů. Důležité je ovšem koupit skutečně vanilkový lusk, žádné náhražky v podobě vanilkových svíček, vanilkového cukru či voňavých stromečků do auta s vanilkovou vůní vám nepomohou. Stejně jako vanilka údajně pomáhá i nastrouhaný brambor. Na postižená místa stačí položit papír, na který nastrouháme brambor. Rybenky se do něj přes noc zahrabou a my je ráno jednoduše vyhodíme.
Nastražte pasti
Pokud rybenky odolávají vanilce a odmítají vaši domácnost opustit, musíte se tedy vybavit silnějšími zbraněmi. V současnosti už můžete v drogeriích nebo v různých hobby marketech zakoupit speciální přípravky pro hubení rybenek. Známým prostředkem na hubení rybenek
je Formitox, ale velmi účinný je rovněž Liquid Gel Fortox na mravence a rybenky, nebo Biolit past na rybenky.
Borax - sázka na jistotu
Pokud se raději spoléháte na osvědčené recepty a vanilku byste raději využili v kuchyni, máte ještě jednu možnost - zlikvidovat rybenky boraxem. Borax (tetraboritan sodný), dříve nazývaný tinkal, je minerál, který je využíván v chemickém a potravinářském průmyslu, nebo v zemědělství jako hnojivo. Může být připravován i uměle. Sehnat se dá v drogeriích, nebo v prodejnách pro zahrádkáře. Pokud se vám jej podaří sehnat, smíchejte ho v poměru 1:1 s cukrem a touto směsí na noc posypte podlahu místnosti, kde se rybenky vyskytují. Ráno je pak třeba zem důkladně umýt vodou smíchanou s troškou sava.
- jpa -
Článek byl zobrazen 100810 krát.
Diskuze k článku
rybenka pod mikroskopom
Drkovcim | 31.12.2016 20:26:37
Rybenka (švehla obyčajná) pod mikroskopom :) http://www.youtube.com/watch?…
rybenky jsou zvlastni
bonneli | 13.02.2016 20:35:49
Zdravím, mě ty rybenky přijdou velice, vynalézavé až chytré, vypadaji jako nějaký prehistorický dost stary druh a ty co zijou v mem byte jsou proste necim zvlastni. Na svetlo reaguji ale proc jich spousta vleze do svetla co mam na strope takový ten jakoby talíř, takže tam uvízne a spálí se, přidávám fotku kolik sebevražedných misi udelaji za půl roku. Dokonce jednou jsem tu měl tak velkou že měla snad 3 centimetry a působila mnohem chytreji:D No často když odkryju peřinu mi lezou i do postele to jediné mi dost vadí jinak jsem si na ně docela zvykla nikdy bych nemohl žádnou vědomě zabít, i když jsou ošklivý jsou vlastně celkem roztomily. A reaguji na mou auru, proste si vylezou na strop a vždy nad moji hlavou se zastavi, taky zvlastni, proste muj názor ze ti brouci jsou trošku spis jak zvirata
Re: rybenky jsou zvlastni
barbora | 25.02.2016 21:48:00
Stačilo hodit na zem na toaletu větvičku sušené levendule a do dvou dnů se rybenky odstěhovaly
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Deratizace a desinfekce
Úklid po povodních a odklízení následků povodní
Povodeň, se kterou se v nedávných dnech musela část republiky potýkat, zasáhla mnoho domácností. Velká voda sice již opadla, ale teprve teď se ukazuje, jakou spoušť po sobě zanechala. Škody jsou obrovské, lidé mají zatopené byty, domy, zahrady i sklepy. Co tedy dělat, abychom se s následky velké vody co nejrychleji vypořádali?
Jak se zbavit hmyzu v bytě
Známe to všichni. Po náročném dni se chystáme ke spánku a najednou z ničeho nic zaslechneme slabé, ale pronikavé bzučení. Na blahodárný spánek můžeme v tu chvíli zapomenout a to alespoň do té doby, než se s komářím vetřelcem nadobro nevypořádáme. A co pak nezvaní návštěvníci našich šatníků, spíží a ostatních prostor bytu?
Jak do boje s invazí domácích škůdců
České domácnosti trápí potkani, švábi, mravenci faraoni i klíšťáci holubí. V poslední době však nejvíc štěnice. Škůdci se skrývají v rámech obrazů, za tapetami, ve skříních, na půdách a ve sklepích. Jejich hubení je obtížné, ale my víme, jakými zbraněmi lze boj s nimi vyhrát.
Jak udržovat zahradní bazén během letní sezóny
Mít na zahradě vlastní bazén není jen tak. Vedle správného zazimování a odzimování, o kterém jsme psali nedávno, je důležité starat se o vodní nádrž také během léta, kdy je používána. Co vše je potřeba pravidelně v letních měsících dělat a jak minimalizovat naše úsilí i nemalé náklady na údržbu bazénu?
Bojujeme s plísněmi
Téměř každý, kdo má dům či byt – zejména starší – to asi zažil. Plíseň! Může se vytvořit v koupelně (nejčastěji ve spárách mezi kachličkami), za skříněmi, v rozích místností… Plísně vznikají hlavně ve vlhkém prostředí. Kromě toho, že nevypadají hezky a narušují podklad, na kterém se objeví, mohou být také nebezpečné pro lidské zdraví (alergie, astma…). Proto bychom se měli snažit se jich zbavit.
Desinfekce a čištění vody v bazénu aneb jak udržet bazén čistý
Koupat se ve špinavé vodě nechceme ani v rybníce, natož tak ve vlastním bazénu. Říkáte si, jak je možné, že máte vodu zase zakalenou, když se o ni pečlivě staráte? Možná děláte něco špatně, stačí dodržovat pár základních pravidel a pořídit si ty správné pomocníky, kteří s nečistotami zatočí. Vy už si pak můžete užívat příjemného koupání. Jak tedy na to?
Jak ochránit zahradu před divokými prasaty?
Divoké prase se považuje za velmi velké, nejen nebezpečné, ale i velmi chytré zvíře. I tak dokáže způsobit velké škody a nepořádek na zahradě. Uchyluje se na vaše zahrady v období jara a podzimu z důvodu hledání potravy. Pro prasata je ničení, rytí a pustošení na zahradách přirozený životní cyklus k přežití. Jak tomuto pustošení zabránit?
Elektrické lapače hmyzu – vyhrajte boj s komáry doma i venku
Někdy stačí jen na chvíli otevřít okno a ani se nenadějeme a máme pokoj plný much či jiného polétavého hmyzu. Můžeme se ho zkusit zbavit pomocí klasické mucholapky, ale ta nepůsobí zrovna esteticky. Skvělým řešením jsou proto elektrické lapače hmyzu, které by se tak zejména v letním období měly stát standardním vybavením domácnosti.