Hydromasáž u vás doma
23.08.2011
Naše tělo občas potřebuje zastavit a mozek vypnout, abychom mohli načerpat nové síly. Fyzickou i psychickou regeneraci organismu podporuje vodní masáž, kterou si můžete dopřát nejen v lázních, ale už i v pohodlí domova. Díky hydromasážní vaně se můžete nechat masírovat vzduchovými bublinkami po celém těle kdykoliv chcete.
Hydromasážní vany už nejsou v českých domovech ničím neobvyklým, stávají se nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí. Uznávány jsou pro své ozdravné účinky, dokážou totiž čelit spoustě negativ a zdravotních rizik. Hydromasáž je relaxací nejen těla, ale také duše a jako úspěšná léčebná metoda je známá již po více než tři tisíce let.
Jak hydromasáž funguje?
Relaxačních a ozdravných efektů se dosahuje pomocí přírodních zdrojů, kterými jsou voda a vzduch. Směs vody a vzduchu dopadající na povrch těla působí blahodárně na lidský organismus. Výsledkem je kompletní uvolnění a relaxace. Voda a vzduch působí na člověka hned třemi způsoby: mechanicky, tepelně a psychicky. Vodní masáž zpravidla působí do hloubky a je vhodná k léčení složitějších problémů, zatímco masáž vzduchová je spíše povrchová a slouží k uvolnění těla a mysli. Uvolnění je dáno stavem beztíže, odpočinou si tak nejen klouby, ale také vnitřní orgány, kterým se vlivem termálního efektu hydroterapie zpomalí jejich činnost.
Blahodárné účinky
Vzduchové bublinky společně s vodou nejenže masírují měkké tkáně, ale také podporují látkovou výměnu a zvyšují prokrvení kůže i kosterního svalstva. Při správném nasměrování proudu navíc přispívají ke správnému krevnímu oběhu a činnosti srdce. Voda je navíc známá pro své čistící účinky a vzduch je důležitý proto, aby naše kůže mohla dýchat. Při masáži se tak tělo očišťuje od všech škodlivin a je mu dodáván tolik potřebný kyslík. Hydromasáž je doporučována zejména při chronických obtížích pohybového aparátu a nervového systému.
Pomáhá však odstraňovat také další obtíže, jako jsou:
• bolesti hlavy, nespavost, neuróza, deprese, úzkost
• chronická zácpa
• revmatismus, artritida, křečové žíly, otoky nohou
• pomáhá regeneraci poúrazových stavů a rehabilitaci
Během koupele získá člověk skvělý pocit pohody doprovázený uvolněním celého těla. S narůstající fyzickou pohodou se začnou dostavovat pocity uvolnění psychického. S vodou jakoby odtékal veškerý stres, nahromaděná negativní energie a neklid. Postupně tak získáváte novou energii a dosahujete rovnováhy. Hydromasážní lázeň vám napomůže také ke klidnému a osvěžujícímu spánku. Vaše pokožka bude mít po koupeli díky opakovaným pulzům hydromasážních proudů zdravý a lesklý vzhled a bude krásně tonizovaná.
Po koupeli jako po dovolené
Hydroterapií jsou podporovány fyziologické procesy v lidském organismu. U nemocných lidí dochází k rychlejšímu hojení ran, u zdravých je zase podporována odolnost organismu a dochází k prevenci patologických stavů. Jakmile je tělo ponořeno do hydrotermické lázně o teplotě 37 – 43 stupňů Celsia, získává z proudící vody teplo podstatně rychleji než při statické koupeli ve vaně. Proudění na principu tepelného výměníku neustále obměňuje jen tenkou vrstvu vody, která je v přímém kontaktu s pokožkou. Obíhající zahřátá krev zajišťuje zvýšený přísun tepla a tím rozšiřuje cévy a zlepšuje periferní prokrvení.
Do celého těla je následně odváděn zvětšený objem krve z kožních kapilár, čímž se zrychluje tepová frekvence. Zvýšení teploty se nakonec projeví rychlejší látkovou výměnou a lepším odbouráváním metabolitů v těle, což znamená, že dochází i k lepšímu spalování tuků. Během koupele dochází ke zvýšené spotřebě dusíku, což se projevuje zrychlením dechové frekvence a celkovým prohloubením dýchání.
Význam teploty
Teplota vody, kterou si do vany napustíte, má velký význam. Jestliže bude mít voda stejnou teplotu, jako teplota lidského těla, tedy mezi 36 až 37˚C, je ideální pro léčbu neuróz, poruch hybnosti či obezity. Pokud si napustíte vanu například o 4 stupně chladnější (tedy do 34 ˚C) bude mít povzbudivý účinek. Oproti tomu teplota vyšší (do 43 ˚C) je vhodná pří léčbě revmatických syndromů, svalových spasmů a nemocí kloubů. V případě, že trpíte chronickými formami nemoci, je pro vás vhodná teplota vyšší, u akutních stavů se naopak doporučuje o něco nižší.
Lidé, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami, by měli využívat střídání teplé a chladné koupele, která má pro ně velmi příznivé účinky. Začíná se většinou vodou teplou a končí chladnou. Bez konzultace s lékařem byste se ovšem neměli koupat ve vodě teplejší než 40˚C! Hydroterapie má velmi příznivé účinky a proto je jí možné praktikovat klidně každý den. Důležité je to nepřehánět s délkou pobytu ve vodě, dvacet minut je naprosto dostačujících.
Výhodou hydromasáží je, že je můžete praktikovat i doma ve vlastní koupelně. Výrobci koupelnových pomůcek se dnes předhání v nabízeném sortimentu nejrůznějších masážních, perličkových a vířivých van. Tyto vany mají speciální ergonomický tvar a jsou vybaveny množstvím vodních trysek.
- jap -
Foto: archiv firmy Potten a Dejsimasaz.cz
Související články
Wellness vybavení koupelen HOPA
Sprchový masážní panel vás bude rozmazlovat a hýčkat
Pohodlí a relaxace ve vaně
Barevná terapie v domácím prostředí
Splňte si svůj relaxační sen
Vířivá vana na podzim? ANO!
Zařizujeme panelákovou koupelnu
Firmy z tohoto oboru naleznate v sekci
Koupelny a WC
Článek byl zobrazen 9409 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Koupelny a WC
Solid surface – kreativní inovace ve světě obkladů
Deskový materiál solid surface ocení především vyznavači minimalismu a čistých linií. Vlastnosti solid surface umožňují kreativní přístup v řešení interiéru či exteriéru, což dává architektům a designérům nové možnosti. Tento univerzální materiál zkrátka neklade žádné meze vaší fantazii.
Rekonstrukce malé panelákové koupelny
Malá koupelna v paneláku ale i v cihlovém bytě nebo rodinném domě se vyskytuje poměrně často. Boj o každý centimetr se dá vyřešit různě. Záleží na tom, co vše chcete do malé koupelny umístit - vanu, sprchu, skřínky, pračku? Poradíme vám, jak zařídit malou koupelnu. V článku najdete množství inspirace, tipy na vybavení i fotogalerii zdařilých rekonstrukcí.
Sprchový kout s vanou, nebo s vaničkou?
Chystáte se na rekonstrukci koupelny a nemáte ještě vše definitivně rozmyšleno? Zejména otázka sprchového koutu nabízí mnoho možností – od žádného až po sprchový kout s vanou. Jak se správně rozhodnout?
Vana a sprcha 2v1
Zařizujete koupelnu a nejste si jisti, zda bude lepší sprchový kout nebo raději vana? V případě, že máte rodinu, jistě víte, že každý člen má raději něco jiného - někdo se raději sprchuje a jiný je zase v sedmém nebi, když se může naložit do teplé vany. Jak toto dilema vyřešit? Jednoduše, pořiďte si Twinline 2 v 1 - vanu i sprchový kout současně.
Toužíte po luxusní koupelně?
Luxusní koupelna už dávno není výsadou pouze pětihvězdičkových hotelů, ale stále častěji se s ní setkáváme i v českých domácnostech. Pokud máte ve svém domě dostatečně prostornou koupelnu a nechybí vám ani finanční prostředky, můžete si podobnou vymoženost zařídit i vy.
VAGNERPLAST - tradiční česká značka koupelnových van a vaniček se vrací na trh
Výrobní a obchodní společnost VAGNEPLAST spol. s r.o. je prvním výrobcem akrylátových van v České republice. První česká akrylátová vana zde spatřila světlo světa již v prvních týdnech roku 1993. Nyní se značka vrací na český trh pod vedením svého zakladatele.
Wellness vybavení do malé i velké koupelny
Po náročném dni vyžadují naše tělo i mysl důkladnou regeneraci. K tomu nám mohou dopomoci nejrůznější koupelnové wellness doplňky a wellness vybavení, které působením proudů vody, tepla, páry, infračervených paprsků nebo vůně osvěží všechny naše smysly. Wellness koupelna však nemusí být nutně velká a luxusní...
Ergonomie v koupelně – zařizování koupelny má svá pravidla
Stoupněte si v koupelně před zrcadlo nebo do jiného místa, kde trávíte nejvíce času, rozpažte a otočte se kolem osy těla. Jde to? Dotýkáte se přitom prsty okolních předmětů? Pokud ano, pak vaše koupelna nesplňuje základní požadavky na ergonomii. Jak tedy udělat z koupelny funkční prostor, kde nebude hrozit, že se uhodíte o roh skříňky nebo narazíte do pračky?