Moderní a úsporný způsob vytápění: Systémové řešení od firmy Buderus
20.09.2007
Rostoucí ceny paliv, zejména plynu a elektrické energie vedou většinu spotřebitelů k úvahám a k zamyšlení, jakým způsobem lze tyto pravidelné náklady snížit a tím zlepšit nejen současný, ale i budoucí rodinný rozpočet. Jednou z dostupných možností, jak tyto výdaje redukovat, je použití technologií, které primárně šetří cenné suroviny.
Kondenzační technika Buderus
Firma Buderus správně a v pravý čas odhadla význam nástěnných plynových kotlů, zejména kondenzačních, a tak se již více než 20 let od dob jejich uvedení na trh intenzivně věnuje jejich zdokonalování. Nástěnné plynové kotle značky Buderus obsahují nejedno zajímavé technické řešení, počínaje konstrukcí a materiálem výměníků tepla, přes inteligentní ohřev teplé vody až po vyspělou elektroniku. Široký sortiment zahrnuje celé spektrum výrobků, pro cenově orientované zákazníky ale i pro ty, kteří preferují technické řešení bez kompromisů, přinášející mnohdy podstatné úspory provozních nákladů.
Existuje několik možných variant, jak docílit určitých úspor, počínaje upravením návyků při vytápění, respektive větrání, přes dodatečné vylepšení izolačních vlastností obvodového pláště domu až po nejméně „bolestivou“ a relativně snadnou výměnu nehospodárného zdroje tepla za moderní kondenzační kotel. Právě poslední jmenovaná možnost nabízí jen s málo větší počáteční investicí úspory blížící se mnohdy až 20 % nákladů za palivo v topném období, a to i v případě prosté výměny kotle při ponechání stávající otopné soustavy. Hospodárnost kondenzačního kotle v praktických provozních podmínkách je ovlivňována několika faktory. Rozhodující je však teplotní spád otopné soustavy. Čím nižší je teplotní spád, respektive čím chladnější se vrací voda z otopné soustavy, tím více kotel pracuje v kondenzačním režimu, a tím více se využívá vázané (spalné) teplo paliva, které u běžných (průtokových) kotlů zůstane nevyužito a „vylétne komínem“. Investice do správně provozovaného kondenzačního kotle může být vrácena sníženou spotřebou paliva během 3 až 4 let.
Široký sortiment nástěnných kondenzačních kotlů zahrnuje několik typových variant. Kondenzační kotel Logamax plus GB022 představuje modelovou řadu s modulačním výkonem od 6 do 24 kW. Kotel je schopen zajistit komfortní přípravu teplé vody (zvýšený výkon 28,5 kW) a je určen pro bytové jednotky a menší rodinné domky.
Novinkou letošního roku ve třech výkonových variantách je model s označením Logamax plus v provedeních GB152-16, GB152-24 a GB152-24K, které nabízejí maximální výkon 16 a 24 kW. Díky kompaktním rozměrům 850x480x370 mm a nízké hmotnosti 36 kg jsou tyto kotle ideální pro rodinné či řadové domy a bytovou výstavbu. Vyznačují se dále vysokým normovaným stupněm využití a nízkými emisemi. Důležitou součást kotle představuje spirálový válcový tepelný výměník z vysoce kvalitní slitiny hliníku a křemíku. Ta je používána v kondenzačních kotlích Buderus více než 20 let. Teplosměnná plocha výměníku byla zvětšena pro zvýšení výkonu pro přípravu teplé vody. Jedná se o tzv. funkci „booster“, která zvyšuje výkon kotle z 16 kW na 18,5 kW, respektive z 24 kW na 27,6 kW. Tato funkce umožňuje nadstandardní komfort přípravy teplé vody. Následkem toho se sníží počet startů hořáku a v konečné fázi i spotřeba paliva při provozu.
Nejvyspělejším kondenzačním nástěnným kotlem v současném sortimentu Buderus je kotel s typovým označením Logamax plus GB112. V nabídce jsou výkonové varianty 24, 29, 43 a 60 kW. Tepelná jednotka kotle je tvořena osvědčeným výměníkem z žebrovaných trubek z ušlechtilé slitiny (hliník a křemík) a keramickým deskovým hořákem, který umožňuje plynule přizpůsobit výkon v rozsahu 30 až 100 %. Je dosahováno až neuvěřitelného normovaného stupně využití 109 %.
Maximální výkon na nejmenším prostoru, tak je možné charakterizovat plynový nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB162. Hlavními přednostmi kompaktního kotle Logamax plus GB162 o jmenovitém výkonu 80 nebo 100 kW je standardní šířka jako u běžného nástěnného kotle, hmotnost pouze 70 kg, normovaný stupeň využití až 110 % a možnost kaskády až osmi kotlů. Kaskáda čtyř kotlů o výkonu 400 kW zaujímá pouze 1 m² plochy.
Obrázek 1: Schéma zapojení solárního zařízení s kompletní stanicí Logasol KS0105 se solární regulací, solárním funkčním modulem FM443, termosifonovým kombinovaným zásobníkem pro ohřev pitné vody a k podpoře vytápění příp. pro dohřev pitné vody nástěnným kondenzačním kotlem
Solární technika - deskové a trubicové kolektory Logasol a Vaciosol
V naších zeměpisných podmínkách je možné pomocí slunečního záření částečně pokrýt potřebu tepla vytápěných objektů. Solární systémy můžeme rozdělit na pasivní a aktivní. Pasivní solární architektura využívá vhodné orientace domu vůči světovým stranám a kombinace vhodných materiálů (sklo, transparentní materiály) pro zvýšení energetických zisků ze slunečního záření. Aktivní systémy převádějí sluneční záření pomocí aktivních komponentů (např. deskových kolektorů) do pracovní látky, která je dále pomocí čerpadla nebo samotížně dopravena do objektu.
Obrázek 2: Schematické znázornění aktivního systému
V zimním období, kdy je potřeba tepla pro vytápění největší, nemá sluneční záření dostatečnou intenzitu, proto je nutné solární systémy kombinovat vždy s vhodným konvenčním zdrojem tepla (plynový kondenzační kotel, kotel na olej či kotel na tuhá paliva, krbová kamna apod.). Naopak v letních měsících, kdy je značný přebytek sluneční energie, lze s výhodou ohřívat např. bazénovou vodu. Firma Buderus nabízí solární systémy pro podporu vytápění, ohřev teplé vody, ohřev bazénové vody, případně jejich kombinace. Všechny komponenty těchto systémů jsou vzájemně optimalizovány a odzkoušeny, čímž je zaručena správná funkce, jednoduchá obsluha a nenáročný servis zařízení.
Deskové solární kolektory jsou dodávány ve třech typových variantách pod označením Logasol SKE2.0, Logasol SKN3.0 a Logasol SKS4.0. Kolektory jsou účelně doplněny o příslušenství pro různé uchycení kolektorů: na šikmou střechu, do střechy nebo na plochou střechu. Solární kolektory Logasol mají jednotný robustní rám z kompozitu, který zaujme nízkou hmotností a vysokou mechanickou pevností, je odolný vůči UV záření, korozi a povětrnostním vlivům.
Obrázek 3: Instalace deskových a vakuových kolektorů na šikmé střeše
Deskové atmosférické kolektory Logasol SKE2.0 jsou ideální pro solární ohřev teplé vody. Kolektory Logasol SKN3.0 jsou opatřeny tvrzeným bezpečnostním sklem s vysokou světelnou propustností. Měděné pásové absorbéry jsou pokryty vysoce selektivním černě chromovaným povlakem pro vysoké využití energie. Deskové vakuové kolektory Logasol SKS4.0 představují v sortimentu špičkovou techniku, zajišťující jak ohřev teplé vody, tak podporu vytápění. Náplň inertního plynu – argonu, snižuje na minimum tepelnou ztrátu kolektoru přes bezpečnostní sklo s vysokou světelnou propustností.
Vakuové trubicové kolektory mají označení Vaciosol CPC6 a Vaciosol CPC12. Dvě modelové řady s různou šířkou modulů s 6ti a 12ti vakuovými trubicemi umožňují flexibilní vytváření kolektorového pole. Kolektory lze umístit na šikmou nebo plochou střechu, případně na svislou stěnu - fasádu. Díky kompletně předhotoveným modulům je předností rychlá a jednoduchá montáž.
Ucelenou nabídku deskových i trubicových solárních kolektorů a příslušenství rozšiřují tzv. solární pakety. Jedná se o cenově zvýhodněné sety s volitelným příslušenstvím na míru. Na přání zákazníka je možné tyto solární pakety doplnit nástěnným nebo stacionárním kotlem Buderus. Výhodnou kombinací kotlové a solární regulace Logamatic lze snížit počet startů hořáku až o 24 % a tím ušetřit až 10 % paliva pro ohřev teplé vody.
Tepelná čerpadla Logafix WPL a Logatherm WPS (K)
Další vhodnou a v poslední době často využívanou možností, jak ušetřit náklady na vytápění a maximálně využít volně dostupnou energii z okolí, jsou elektrická tepelná čerpadla (dále jen TČ). Nízkopotencionální teplo uložené v půdě, vodě a ve vzduchu lze díky tepelnému čerpadlu „transportovat“ do teplovodního systému k vytápění a k ohřevu teplé vody či ohřevu vody v bazénu.
Základním principem funkce tepelného čerpadla je odebírání tepla z okolního prostředí (např. ze vzduchu, spodní vody nebo země) do vytápěného objektu a současně kvalitativní povýšení tepla dodáním mechanické práce kompresoru.
Firma Buderus nabízí tepelná čerpadla v základních provedeních TČ vzduch-voda (Logafix WPL), TČ země-voda (Logatherm WPS). Všechny typy TČ jsou řešeny jako kompaktní jednotky se všemi komponenty v jedné skříni. Masivní rámy tepelných čerpadel a několikanásobné oddělení proti přenosu vibrací se podílejí na velmi nízké provozní hladině hluku. Předností všech variant TČ Buderus je použití scroll kompresorů, které se vyznačují klidným chodem, vysokou účinností a především spolehlivostí.
Novinka v sortimentu - tepelná čerpadla země/voda s označením Logatherm WPS
Nová kompaktní tepelná čerpadla systému země/voda Logatherm jsou zhotovena ve dvou variantách. První varianta má integrovaný nerezový zásobník teplé vody o objemu 163 litrů a topné výkony 6 až 11 kW. Druhou variantou jsou typy s topnými výkony 6 až 17 kW. Zde je případný ohřev teplé vody řešen individuálně pomocí externích zásobníků o objemu 300, 400 nebo 500 litrů. U obou variant jsou v TČ integrovány tyto komponenty: oběhová čerpadla na primární (solanka) a sekundární (otopná voda) straně; elektrický dohřev o výkonu 3/ 6/ 9 kW pro vytápění a ohřev teplé vody; kompresory Mitsubishi Scroll umožňující maximální výstupní teplotu až 65 °C; regulační přístroj.
Získávání energie ze země je pro TČ země/voda velmi výhodné, protože teplota půdy v nezámrzné hloubce je po celý rok téměř stálá, což přispívá k hospodárnému provozu. Množství odebíraného tepla je závislé na kvalitě půdy a tato kvalita tj. výtěžnost tepla musí být zohledněna při dimenzování zdroje tepla. Při technické přípravě zdroje tepla se u TČ země/voda Buderus Logatherm nabízejí dvě možnosti provedení: plošný zemní kolektor nebo zemní sondy (vrty). U obou variant záleží na konkrétních dispozicích objektu a místní výtěžnosti podloží. Zemní kolektory jsou vhodné u novostaveb, kde nejsou dokončeny stavební úpravy pozemku (zahrady). Do nezámrzné hloubky zhruba 1,2 až 1,5 m se zakládá soustava PE trubek buď v samostatných smyčkách nebo spirálově. Hrubým odhadem lze říci, že pro běžný rodinný domek je zapotřebí cca. 400 m2 plochy. Podle kvality půdy (tepelné vodivosti) se tepelný zisk pohybuje v rozmezí 10 – 35 W/m. Požadavkem je, aby byl pozemek s položeným potrubím celoročně přístupný dešti a slunečnímu záření. Zemní vrty jsou technologicky a tím i finančně nejnáročnější. Maximální hloubka vrtů by neměla být větší než cca 150 m. Do vrtu se vkládá sonda z PE trubky ve formě dvojitého U a po tlakové zkoušce se vrt opět zasypává. Energetický zisk se pohybuje podle vlastností zeminy v rozsahu 20 až 70 W/m.
Bližší informace o tepelných čerpadlech, solární a kondenzační technice a doporučených hydraulických schematech systémového řešení ve formátu .pdf a .dwg naleznete na www.buderus.cz nebo si je vyžádejte na marketing@buderus.cz.
Obrázek 4: Schematické znázornění principu TČ země/voda se zemními vrty
Obrázek 5: Schematické znázornění principu TČ země/voda s plošnými kolektory
Kontakt:
BBT Thermotechnology CZ s.r.o.
divize Buderus Průmyslová 372/1108 00 Praha 10
tel.: 272 191 111
www: www.buderus.cz
e-mail: info@buderus.cz
Servisní call centrum: 840 111 150
- PR článek -
Článek byl zobrazen 22849 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Kotle a ohřívače
Jak vybírat elektrický bojler?
Jednou z nejoblíbenějších metod ohřevu vody jsou zásobníkové ohřívače, známější pod názvem bojlery. Voda se v nich může ohřívat plynem, běžnější jsou však bojlery elektrické, kterým se teď budeme věnovat.
Kotel je srdce domácnosti: Jak na jeho výběr?
Vytápění a ohřev vody je zásadní položkou na každém rodinném rozpočtu. A s ním úzce souvisí, jaký kotel k vytápění a ohřevu vody používáte. Jak vybrat ten, který je pro vaši domácnost nejvhodnější?
REVEL – tepelná čerpadla a topné systémy již od roku 1994
Česká firma Revel nabízí jak dílčí, tak komplexní řešení systému vytápění – od projektové dokumentace, přes nezávaznou cenovou nabídku, teplovodní podlahové vytápění či chlazení, přípravu teplé vody až po energeticky výhodný zdroj tepla v podobě tepelného čerpadla vzduch-voda.
Čeká vás investice do nového kotle na tuhá paliva?
Majitelé starších kotlů na tuhá paliva asi nebudou výskat radostí. Vzhledem k tomu, že došlo ke zpřísnění norem na provoz a složení emisí, budou muset zainventovat do modernějších zařízení. Na dražší kotel s nižšími emisemi si bude muset v nadcházejících deseti letech odložit finance až půl milion českých domácností.
Vybíráme elektrický bojler – inteligentní bojler ví, kdy se chodíme koupat
Chceme-li mít teplou vodu k dispozici okamžitě a v dostatečném množství, musíme si správně vybrat způsob, kterým ji budeme ohřívat. Efektivní a bezproblémový ohřev vody zajistí elektrické bojlery, které v současnosti patří mezi vůbec nejžádanější metody ohřevu vody. Dnes již existují i inteligentní bojlery, které si vaši spotřebu vody pamatují a šetří vám peníze.
Jak vybrat ten správný bojler? Dle počtu osob, umístění a doby ohřevu
Bojler, je v současnosti nejpoužívanějším zdrojem teplé vody. Stále se lepšící izolace zásoby ohřáté vody vede k menším ztrátám teploty vody a tím snižuje potřebu dohřívání zásoby na přednastavenou teplotu. V současnosti rovněž do tohoto segmentu nastoupila elektronika, která kopíruje vaši časovou strukturu užití teplé vody a následně pak dohřívá zásobu teplé vody těsně před momentem její předpokládané spotřeby.
Chcete doma topit efektivně? Řešením může být elektrokotel
Pořízení nového kotle není právě nejsnazší, protože nabídka je široká a relevantních parametrů je poměrně hodně. Pokud však uvažujete o nákupu elektrokotle, mohli by vám následující řádky usnadnit rozhodování.
Průtokový nebo zásobníkový ohřívač?
Průtokový ohřívač je často diskutované téma, zejména pokud řešíme dostupnost teplé vody v objektu, kde není vodovod s teplou vodou samozřejmostí. Při řešení ohřevu vody je nutné posoudit situaci a rozhodnout se mezi ohřívačem elektrickým a plynovým.