Hygienický ohřev vody v domácnosti
06.07.2013
Jednou z nejúspornějších možností, jak mohou domácnosti získat teplou vodu, je lokální ohřev vody v zásobníku. Pokud je však zásobník či bojler nekvalitní, mohou se v něm z důvodu nesprávného používání a nedostatečné údržby vytvářet usazeniny a množit bakterie. Co tedy udělat proto, aby byl ohřev teplé vody bezproblémový a hygienický?
Mezi bakterie, kterým se v rozvodech teplé vody daří, patří nebezpečná legionella pneumophilla. Způsobuje tzv. legionářskou nemoc, což je onemocnění podobné zápalu plic doprovázené vysokými horečkami. Její název je odvozen od místa, nebo spíše události, kde se poprvé objevila. Šlo o sjezd amerických válečných veteránů – legionářů. Ti se hromadně nakazili z hotelové klimatizace a došlo tak k prvnímu popsanému případu epidemie této nemoci. Legionářská nemoc je velmi závažné onemocnění, které v případě neléčení může vést až k úmrtí. Nutné je proto podání antibiotik.
Legionelle se daří ve vlhkém prostředí, při teplotách mezi 20 až 45 stupni Celsia. Aby rostla a mohla se množit, potřebuje bakterie hodně živin, zejména tedy přítomnost kovů. Z toho důvodu se často vyskytuje právě v rozvodech teplé vody a také v klimatizaci. Prevencí před výskytem této nebezpečné bakterie je dobrá hygiena ohřívacích zařízení a dostatečná teplota vody.
Ještě několika dalšími kroky můžete zamezit výskytu legionelly u vás doma:
Vsaďte na kvalitu
K problémům s výskytem usazenin a tvorbou nebezpečných bakterií dochází zejména ve starších bojlerech a zásobnících. Na vnitřních stěnách se totiž často objevuje koroze a ohřívač se zanáší usazeninami, nejčastěji vodním kamenem. Určitou roli však hraje i samotná konstrukce zásobníku. Proto si raději pořiďte moderní kvalitní ohřívač a zásobník na teplou vodu, který má v sobě zabudován výměník tepla z nerezové oceli, jež má odlišnou konstrukci. U některých zásobníků je akumulační voda v zásobníku zcela oddělena od ohřívané vody. Tím je znemožněno delší stání vody a množení bakterií. Dochází tak ke kombinaci průtokového a zásobníkového ohřívače vody.
Foto: průtokový ohřívač vody
Hlídejte teplotu vody
Bakterie, které se rády usidlují v zásobníku a rozvodech teplé vody, nemají rády horkou vodu. Abychom tedy zabránili jejich množení i výskytu, měli bychom teplotu vody nastavit na více než 60 °C. To ale není zrovna příliš úsporné. Ovšem moderní zásobníky již splňují přísné hygienické normy a tak je možné je provozovat při teplotě akumulační vody 50 °C, aniž bychom museli mít strach z množení bakterií. Podmínkou je ale zajištění nezbytné výměny vody. Takový provoz je pak již ekonomičtější.
Důležitá je správná instalace
Množení bakterií a tvorbě usazenin v zásobníku je možné se vyhnout také správnou instalací samotného zásobníku a obslužného potrubí. Zásobník by měl být tak velký, aby odpovídal spotřebě vaší domácnosti – neměl by být příliš malý ani velký. Ve zbytečně velkém zásobníku nedochází k tak častému vyměňování vody a to dává příležitost k množení bakterií. Také potrubí odvádějící teplou vodu do kuchyně či koupelny by mělo být co nejkratší a mělo by být vedeno pokud možno přímo. Je dobré se vyhnout zbytečným ohybům a kolenům, v nichž se mohou tvořit usazeniny a množit bakterie.
Věnujte čas pravidelné údržbě
Celý systém pro domácí ohřev teplé vody by měl být pečlivě udržován a alespoň jednou ročně by se na něj měl přijít podívat revizní technik. Důležité je to především u elektrických bojlerů. Technik si prohlédne topnou spirálu a další elektrické obvody, zhodnotí jejich stav a jednotlivé součásti v případě potřeby vyčistí, nebo doporučí jejich výměnu. Pokud jsou topné těleso a čidla teploty zaneseny usazeninami, dochází k vyšší spotřebě elektrické energie. V zaneseném bojleru se také snadněji množí zmiňované bakterie. Největší riziko zanesení spotřebiče vodním kamenem je v oblastech s tvrdou vodou. Zejména tam (ale nejen tam) by tak měli věnovat čas pravidelné kontrole všech částí domácích zařízení pro ohřev teplé vody.
Foto: horizontální elektrický bojler
Zásobník po dovolené zkontrolujte
Kvalitu teplé vody může negativně ovlivnit také delší odstávka ohřívače i zásobníku. Pokud tedy jedete například na delší dovolenou, nezapomeňte své zařízení po návratu dobře zkontrolovat a nechte část teplé vody odpustit do odpadu. Bakterie zneškodní také přechodné nastavení vyšší teploty ohřívané vody, ideální je na 65 – 70 °C. Jednou za čas vyčistěte také všechny perlátory, protože i ony mohou být vhodnou živnou půdou pro množení nežádoucích bakterií.
- jpa –
Článek byl zobrazen 16295 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Kotle a ohřívače
Jak fungují automatické kotle na pelety a kolik lze při vytápění ušetřit?
Pořídit si nový kotel není levná záležitost. Aby měla taková investice smysl, je dobré se nejprve seznámit s jednotlivými typy kotlů, jejich účinností, způsobem ovládání i náklady na provoz. Jedním z oblíbených způsobů vytápění jsou automatické kotle na peletky. Proč? Jejich ovládání je komfortní a náklady na výtápění velmi nízké.
Chcete doma topit efektivně? Řešením může být elektrokotel
Pořízení nového kotle není právě nejsnazší, protože nabídka je široká a relevantních parametrů je poměrně hodně. Pokud však uvažujete o nákupu elektrokotle, mohli by vám následující řádky usnadnit rozhodování.
Teplo domova
Vlivem zdokonalení stavebních konstrukcí a zpřísnění požadavků na tepelně technické parametry budov se výrazně snížila energetická náročnost nových domů. U kotlů nás dnes tedy především zajímá, aby neměl příliš velký výkon.
Kotel je srdce domácnosti: Jak na jeho výběr?
Vytápění a ohřev vody je zásadní položkou na každém rodinném rozpočtu. A s ním úzce souvisí, jaký kotel k vytápění a ohřevu vody používáte. Jak vybrat ten, který je pro vaši domácnost nejvhodnější?
Jak a podle čeho vybrat průtokový ohřívač vody?
Průtokový ohřívač je nejrychlejší a nejekonomičtější způsob, jak získat teplou užitkovou vodu. Využití najde v domácnostech i ve firmách, v hotelech a restauracích nebo ve veřejných budovách. Jaké parametry je nutné sledovat při výběru průtokového ohřívače?
Jak na teplou vodu - zvolit průtokový nebo zásobníkový ohřívač?
Přípravu teplé vody můžete řešit různými způsoby. Nejjednodušeji použitím lokálního ohřívače, umístěného u každého odběrného místa, nebo použijete skupinový (tlakový) ohřívač vody sloužící pro více odběrných míst, což však zpravidla vyžaduje instalaci krátkého potrubí. Jinou, komplexní, variantou je použití výměníku napájeného připravenou teplou topnou vodou z kotle na tuhá paliva nebo ze systému se solárními kolektory eventuálně tepelným čerpadlem.
Energeticky úsporné systémy od KKH Brno
Společnost KKH Brno, spol. s r. o. se prosazuje jako inovátor a dodavatel produktů v oblasti kondenzační techniky, obnovitelných zdrojů a komplexního řešení tepelné a klimatizační techniky. Na český trh dodává také zařízení pro přípravu teplé vody a zásobníky vody.
Co byste měli zvážit před pořízením kotle aneb jak ulehčit své peněžence.
Teplo – nejpodstatnější položka v rodinném rozpočtu. Neustále přemýšlíme, jak ušetřit a hlavně – jak šetřit na těch správných místech. Právě s touto problematikou počítáme při výběru kotle a při rozhodování, jaké palivo zvolit.