Vířivá zahradní koupel
10.08.2007
Bazén má už pomalu přestává být nedostupným luxusem. Nafukovací, í ty prostorné, napevno zabudované bazény s vytápěním a střechou, se v posledních letech staly častým zahradním inventářem. Mít doma koupaliště je sice zábavné, ale vířivá vana má také svá plus.
Proč si pořídit vířivku?
Vířivou vanu lze umístit na terasu nebo na zahradu a vychutnávat si masáž v teplé vodě po vyčerpávajícím pracovním dni. Nebo si relaxační koupel dopřát jako příjemný odpočinek s knihou v ruce, rodinou či přáteli. Kombinace horké vody s podvodními a perličkovými masážemi uvolňuje stresy, napětí a bolesti. Nejrůznější druhy masáží s nastavitelnou silou a směrem proudění dokážou už za několik málo minut dokonale zregenerovat tělo a zklidnit nervovou soustavu. Lidé se sedavým zaměstnáním, fyzicky pracující, lidé postiženi cévními chorobami nebo bolestmi páteře, ale také sportovci anebo rodiny s dětmi ti všichni najdou ve vířivé lázni úlevu, pohodlí a regeneraci tělesných i duševních sil.
Je provoz vířivé vany složitý?
Základem koupele je tvarovaná akrylátová skořepina. Vany mají různý rozměr a kapacitu, specifické členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění křesílek, laviček nebo lehátek, z nichž každé má danou konfiguraci trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Pro umístěny do exteriéru jsou vířivé vany dvouplášťové. Vnější obal tvoří dřevěný kabinet, do kterého je vana usazena, a termokryt, s tepelně pěnovou izolací po obvodě vany, který zamezuje energetickým ztrátám. Napuštěná voda se ve vířivé vaně průběžně dohřívá na požadovanou teplotu, přičemž optimální teplota pro hydroterapii je 37 °C až 39 °C. Na rozdíl od hydromasážních van, kde se voda po použití vypustí, ve vířivce voda zůstává a proto jsou nutné kvalitní filtrační systémy a pečlivá dezinfekce. Jednotlivé funkce je možné nastavit pomocí elektronické řídící jednotky. Komfortnější modely jsou vybaveny různými efektními doplňky jako například boxy na chlazené nápoje, barevným podvodním osvětlením nebo dokonce hudbou.
Vířivka napevno nebo mobilní?
Vířivé vany jsou jak v přenosné verzi, tak ve verzi zabudovatelné, tedy zápustné. U přenosné vířivky postačí pouze zpevněný rovný povrch, přívod elektrického proudu a hadice na napuštění vířivky vodou. Některé mobilní typy vířivých van (například typ Caretta) se dokonce ani nemusí připojovat na stálý přívod vody. Pro periodickou výměnu vody pro běžné rodinné využití stačí mít přívod vody v dosahu,asi tak jako při běžném provozu bazénu. Montáž vířivky, včetně připojení a seznámení s provozem je služba placená a zákazník si ji objednává u dodavatelské firmy. Napevno zabudovaná vířivá vana je totéž, co bychom očekávali od stavby bazénu. My bychom měli mít předem vybrané místo kam budeme vířivou vanu chtít umístit a na ostatních technických náležitostech se dohodneme s montážní firmou. Žádná stavební povolení shánět nemusíme, protože vířivá vana určitě nepřesáhne čtyřicet čtverečních metrů, takže se nás netýká ani ohlašovací povinnost.
Čistota, čistota a opět čistota
Hydromasážní zařízení by mělo být udržováno v maximální čistotě. Před koupelí je doporučováno se osprchovat. Vířivou vanu využívanou pouze rodinnými členy dezinfikujeme alespoň jednou týdně. Systém dezinfekce závisí na vybavení modelu vany. První možností je automatický postup, kdy se všechny hadicové rozvody čistí směsí vody s dezinfekcí.v programu hydromasáž, druhá možnost je elektronické ovládání se samočinným řídícím programem. Typy vířivých van bez dezinfekčního systému se čistí ručně chlórovými či bezchlórovými přípravky, které získáme buď přímo u prodejce vířivých van nebo v prodejnách s bazénovou chemií.
Jak si vířivku nekoupit a přesto si ji užít
Pořízení vířivé vany je poměrně nákladná investice. Nejlevnější vyjde na stodvacet tisíc a to je ještě cena bez montáže a dalších výdajů nutných na její údržbu. Kdo by si přesto chtěl relax dopřát třeba jen přes víkend, může si vířivku půjčit. Ceník půjčovného s délkou pronájmu klesá. Víkendová sazba od pátku do neděle je za 3200 korun, ale za měsíční pronájem vany pro dvě osoby dáte „jen“ patnáct tisíc, což je desetina pořizovací hodnoty vířivky. Radost si zkrátka můžete udělat podle stavu své kapsy. O půjčenou vanu se nemusíte vůbec starat. Do ceny je zahrnut dovoz, zapojení, odpojení, odvoz a čištění. Jediné, co budete potřebovat je možnost připojení k elektrické zásuvce. A pak už se jen oddat sladkému nicnedělání v příjemně teplých bublinkách.
Text: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy HotSpring
Články s podobnou tématikou
Vana pro dva
Návrat ke dřevu
Když je koupání radost
Koupání v zimě venku - horká zahradní lázeň
Blahodárný účinek sauny
Relaxujte ve vodě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bazény a sauny
Článek byl zobrazen 25091 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny
Vířivka.cz: Užívejte si příjemnou relaxaci ve vířivce
Vířivky jsou mezi lidmi stále populárnější. Přináší jim relaxaci, které si nechtějí užívat jen v relaxačních centrech. Pořizují si je i domů. Pokud si ji i vy hodláte pořídit, mějte na paměti, že mezi jednotlivými produkty jsou velké rozdíly v kvalitě.
Zastřešení bazénu vybírejte pečlivě
Bazénové zastřešení bývá velice často prvkem, se kterým se v prvotním návrhu zahrady nepočítá a pořizuje se k bazénu dodatečně až po zvážení všech jeho výhod. Není pak výjimkou, že uprostřed zahrady vyroste velká nevzhledná „bublina“ s rozsáhlým kolejištěm, po kterém se posouvá, a do té doby malebná zahrada zcela ztratí svůj půvab.
Plastové bazény – jak si vybrat vhodný bazén a zastřešení?
Máte děti, které touží po dovádění v bazénu? Chcete si kondičně zaplavat nebo se v parném létě jen osvěžit? Pak pravděpodobně stojíte před nelehkým rozhodnutím – pořídit si na zahradu bazén? A když ano, tak jaký, jak velký a z jakého materiálu? Poradíme vám při výběru.
Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.
Domácí hydroterapie během chladných dnů
Ještě nedávno byla hydroterapie záležitostí především lázeňských měst. Dnes si ji však můžete s kvalitní masážní vířivkou vychutnat i v pohodlí vlastního domova. Jaké benefity hydroterapie má, a jak si je vychutnat i v pohodlí domova?
Solární ohřev vody v bazénu – jak vybrat ten správný typ?
Jen pár otužilců se rádo koupe v bazénu se studenou vodou. Většina lidí a především žen, chce mít bazén teplý, ale také za ohřev nechce dávat obrovské sumy peněz. Jak zajistit, aby se voda ohřála, přes noc nevychladla a to vše za co nejméně? Pomůže nám solární ohřev, ale jaký typ vybrat – solární plachtu, solární pyramidu, nebo panel? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?
Dlažba kolem bazénu musí být především bezpečná
U dlažby kolem bazénu musíme kromě estetického hlediska sledovat hlavně bezpečnost. Dlažba by měla být protiskluzová, aby se omezila možnost uklouznutí nebo smyku za mokra. Nabízí se klasická betonová dlažba, ale velmi oblíbené a na pohled atraktivní jsou i velkoformátové porcelánové dlaždice.
Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu
Těm, kteří mají zahradní bazén, přibude k podzimním radostem a starostem další povinnost. Každý venkovní bazén je třeba správně zazimovat před příchodem prvních mrazíků.