Solární ohřev vody v bazénu – jak vybrat ten správný typ?
16.07.2019
Jen pár otužilců se rádo koupe v bazénu se studenou vodou. Většina lidí a především žen, chce mít bazén teplý, ale také za ohřev nechce dávat obrovské sumy peněz. Jak zajistit, aby se voda ohřála, přes noc nevychladla a to vše za co nejméně? Pomůže nám solární ohřev, ale jaký typ vybrat – solární plachtu, solární pyramidu, nebo panel? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?
Na trhu najdeme hned několik možností, jak ohřát vodu v bazénu – nejčastěji jsou to solární plachty, panely nebo pyramidy.
Solární panely
Solární panely jsou většinou napojeny přímo na filtrační systém bazénu, který prohání vodu skrz ně a tím ji ohřívá. Pokud ovšem zrovna svítí slunce a ohřívá panely!
Co se ale stane, pokud slunce zakryjí mraky a ve filtračním okruhu není čidlo, které čerpadlo vypne? Solární panely pak fungují jako ochlazovač.
Solární pyramida
Solární pyramida je plastová průhledná kupole, uvnitř které je srolovaná černá hadice. Při svitu slunce se vzduch uvnitř pyramidy zahřívá. Voda, která proudí skrz černé potrubí, se ohřívá, a vrací se zpět do bazénu. Jelikož ale trubky mají malý průměr a voda jimi proletí rychlostí blesku, abyste ohřáli větší bazén, potřebujete několik pyramid za sebou.
Stejně jako u solárních panelů platí, že se pyramida zapojuje do filtračního okruhu a pokud není v okruhu čidlo, které vypne čerpadlo ihned, jakmile zajde slunce, solární pyramida funguje jako ochlazovač.
Solární plachty
Solární plachty jsou velmi oblíbené u majitelů všech bazénů. Jejich instalace je velmi jednoduchá a rychlá a i ceny jsou ve srovnání s dalšími typy ohřevu příznivé. Solární plachta je vlastně silnější bublinková fólie, která zakryje celou vodní hladinu a plní tak hned několik funkcí. Za prvé přispívá k rychlejšímu ohřevu bazénu a za druhé zmírňuje ochlazování vody během noci. Dále zabraňuje pádu nečistot, listí a hmyzu do bazénu a omezuje také odpařování chemických přípravků na čištění a desinfekci vody.
Solární plachty najdeme v několika barevných variantách. Klasikou je modrá plachta, která je modrá pravděpodobně proto, že jsou modré i nadzemní bazény. Jen částečně propouští sluneční záření a ohřívá tedy pouze pár centimetrů pod hladinou. Pak přišli výrobci s černou plachtou, která má bazén ohřívat lépe a zamezovat množení řas v bazénu. Ano, množení řas skutečně omezuje, protože nepropouští sluneční paprsky do vody. Ale pokud nepropouští sluneční záření, neohřívá se ani voda. Černá fólie je tedy rozpálená, od ní se ohřeje pár centimetrů pod hladinou, ale zbytek vody zůstává chladný.
Další variantou je průhledná solární plachta CorniSun, která má hned několik předností. Je transparentní a tudíž propouští sluneční záření až na dno bazénu. Ohřívá proto vodu v bazénu mnohem rychleji (3 - 4°C za den). Je zpevněná nylonem a tudíž pevnější a odolnější než klasické PE plachty i při síle „pouze“ 200 mikronů. Další důležitá vlastnost solární plachty Cornisun je dlouhodobá UV ochrana. Pokud ji plachta nemá, začne se rozpadat i po jedné sezóně a můžete ji vyhodit. Plachta CorniSun má trvanlivost minimálně 4 roky. Je dostupná v mnoha běžných rozměrech a je možná výroba plachet na míru. Z důvodu jednodušší manipulace je plachta dodávána v pruzích, ovšem je možné ji nechat na přání zákazníka svařit. Plachta CorniSun se využívá i na zakrytí vnitřních bazénů. Zamezí se tak odpařování vody, jejímu ochlazování a úniku chemie na údržbu vody.
Plusy a mínusy jednotlivých solárních ohřevů bazénů
Solární plachta bublinková neprůhledná (černá nebo modrá)
Plusy:
+ pokrývá celou hladinu a chrání tak účinně bazén před ochlazováním a pádem nečistot
+ nepotřebuje ke své funkci elektrickou energii
+ brání v odpařování chemických prostředků, potřebných k úpravě vody
Mínusy:
- neúčinný ohřev vody (ohřívá se pouze slabá vrstva vody na hladině, která je v přímém kontaktu s plachtou)
- pokud je z jednoho kusu a zakrývá celou hladinu, je nebezpečná při pádu zvířat nebo dětí do bazénu, pokud se dostanou pod ní
- levnější plachty nemají UV ochranu a proto na slunci křehnou, praskají a vydrží maximálně rok nebo dva
Solární panely
Plusy:
+ účinný ohřev vody při slunečním svitu
Mínusy:
- potřebují ke své činnosti elektřinu pro pohon čerpadla
- pokud není v oběhu vody čidlo na sluneční svit, při zatažené obloze vodu zpětně ochlazují
- nutnost zakrytí hladiny vody plachtou, aby se zamezilo ochlazování vody
Solární pyramida
Plusy:
+ účinný ohřev vody pouze u malých bazénů do průměru 3 m
Mínusy:
- potřebují ke své činnosti elektrickou energii pro pohon čerpadla
- pokud není v oběhu vody čidlo na sluneční svit, při zatažené obloze vodu zpětně ochlazují
- nutnost zakrytí hladiny vody plachtou, aby se zamezilo ochlazování vody
Solární plachta Cornisun
Plusy:
+ účinný ohřev vody při slunečním svitu
+ účinně brání odpařování vody a tím jejímu ochlazování
+ nepotřebují dodávku elektrické energie
+ brání v odpařování chemických prostředků pro úpravu vody
+ jednoduchá manipulace, kruhy jsou lehké a snadno se odstraní i instalují
+ možnost využití k ohřevu i tam, kde není přítomnost člověka po delší dobu (na chatě)
Mínusy:
- jelikož je voda v bazénu díky solární plachtě CorniSun teplejší, množí se v ní více řasy a proto je nutno věnovat více péče její čistotě. Za vodu v bazénu o teplotě 28° - 30°C zdarma po celé léto to ale stojí.
Vyhodnocení
Solární panely a solární pyramida potřebují ke své funkci nejenom slunce, ale také elektřinu. Pokud nemáte v okruhu zapojené čidlo, které čerpadlo vypne, jakmile se zatáhne, ohřátá voda z bazénu se dalším oběhem zase ochlazuje. Nelze proto tento druh ohřevu doporučit tam, kde není možnost vypnutí čerpadla (např. na chatě nebo pokud jste celý den v práci).
Někdo má do okruhu zapojen časovač, který zapíná čerpadlo v určenou hodinu, aby se voda filtrovala. Časovač však bohužel nepozná, kdy slunce svítí a kdy ne.
Jak již bylo uvedeno, 70% ochlazování vody, se děje jejím odpařováním. Proto pokud chcete využívat solární panely a neohřívat vodu "pánu bohu do oken", musíte něčím zakrýt hladinu vody vždy, když se nekoupete a to bublinkovou solární plachtou.
Spojení solárního ohřevu vody a zabránění ochlazení vody, nabízí jedině čirá solární bublinková plachta Cornisun. Přes den slunce vodu skrz ní účinně a rychle ohřívá, přes noc zabraňuje jejímu ochlazení a také nepotřebuje k ohřevu elektřinu a běh čerpadla.
Jaký ohřev bazénu si tedy vyberete?
O solární plachtě Cornisun se více dozvíte na webu www.cornisun.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 14257 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny
Vybavení pro luxusní domácí wellness
Podzim a zima je obdobím, kdy řada z nás navštěvuje pravidelně sauny nebo wellness centra, jezdí na wellness pobyty nebo navštěvuje termální lázně a bazény. Dobře vybavené wellness centrum si můžete zařídit také doma a relaxovat v soukromí kdykoliv se vám zachce. Saunování je navíc skvělou prevencí před nachlazením a nejrůznějšími virózami.
Solární ohřev vody v bazénu – jak vybrat ten správný typ?
Jen pár otužilců se rádo koupe v bazénu se studenou vodou. Většina lidí a především žen, chce mít bazén teplý, ale také za ohřev nechce dávat obrovské sumy peněz. Jak zajistit, aby se voda ohřála, přes noc nevychladla a to vše za co nejméně? Pomůže nám solární ohřev, ale jaký typ vybrat – solární plachtu, solární pyramidu, nebo panel? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?
Zjistěte, co vše vám můžou nabídnout naše masážní vany se světelnou terapií
Rádi byste pravidelně relaxovali v pohodlí své koupelny? Nestíháte, případně nechcete navštěvovat relaxační wellness centra? Potřebujete mít svou odpočinkovou koupel připravenou po náročném pracovním dni kdykoliv budete chtít, navíc pouze pro sebe? Řešením je vlastní masážní, nebo kombinovaná hydromasážní vana s perličkou a chromoterapií.
Bazénové lemy StoneAge se hodí ke každému zapuštěnému bazénu
Bazénové lemy mají kromě estetické funkce hned několik praktických výhod. Lem jednak zabraňuje vylévání vody z bazénu a brání naopak znečištění bazénu z okolí. Lem může tvořit pouze ohraničení bazénu nebo přirozeně navazovat na okolí bazénu - betonovou nebo kamennou dlažbu, dřevo nebo WPC.
Zazimování zapuštěného bazénu
Zapuštěné bazény je potřeba s příchodem chladných podzimních dnů správně zazimovat. Díky tomu předejdete zbytečným nepříjemnostem v příští koupací sezoně. Jak na to a na co si dát pozor?
Komfort hydromasáže
Hydromasážní vana nebo bazén vám poskytne zdaleka nejvyšší komfort relaxace ve vodě. Bez námahy si tak můžete odpočinout a zároveň prospět svému zdraví.
Vytvořte si relaxační oázu klidu ve vaší koupelně
Vytvořit si domácí wellness nebylo nikdy jednodušší. Díky našim relaxačně rehabilitačním zařízením není problém zrealizovat odpočinkovou zónu i v koupelnách méně velkorysých na prostor. Pokud je tedy vaším snem užívat si vodní masáže či blahodárné účinky parní sauny, zbystřete.
Vířivá zahradní koupel
Bazén má už pomalu přestává být nedostupným luxusem. Nafukovací, í ty prostorné, napevno zabudované bazény s vytápěním a střechou, se v posledních letech staly častým zahradním inventářem. Mít doma koupaliště je sice zábavné, ale vířivá vana má také svá plus.