Sauna odbourá stres i kalorie
11.11.2006
Za finskou saunou už dávno nemusíme jezdit do Finska, dá se snadno postavit doma, dokonce i v panelákovém bytě. Kdo nemá dost času nebo dostatečně zručné ruce, může si saunu nechat postavit na klíč. Pro dobrou firmu je to otázka jednoho dvou dní.
Více než tři sta let stará definice finského slova sauna hovoří o "domu s možností lázně, pro kterou je vzduch ohříván pecí". Tyto malé domky nemívaly okna, původně ani komín. Topilo se březovými poleny a kouř odcházel ven škvírami, dřevěné stěny tedy byly celé černé od sazí. Parní a potní procedury ale byly známy po celém světě, nejen ve Finsku. Už v pátém století př. n. l. popisuje horkovzdušnou lázeň řecký spisovatel Herodotos. Známé jsou staré vyhřívané lázně v Rusku (zmínky před rokem 1000), ve střední Americe bývaly parní lázně zvané "termaxcales", severoameričtí Indiáni si připravovali potní chýše i v kožených stanech s dřevěnou konstrukcí. Mnohde se k vytopení prostoru používaly rozehřáté kameny, ale snad téměř všude bez výjimky se k prokrvení kůže využívalo šlehání metlou. V Čechách postavil první saunu u Štěpánova doc. František Vojta v roce 1936, první veřejná sauna fungovala v Brně-Pisárkách od roku 1946, a k lékařským účelům se začala využívat sauna v Karlově Studánce v roce 1948. Její masové rozšíření nastalo především v šedesátých letech minulého století.
JAK SE SAUNOVAT
Příznivé účinky prohřívání těla spojené s pocením a prokrvením kůže, i následné rychlé ochlazení tedy poznávali lidé na celém světě. Kromě otužování a zvýšení imunity organismu pomáhá sauna odstraňovat důsledky stresů každodenního života: nespavost, nervozitu, stavy úzkosti a vyčerpanosti, bolesti hlavy i kloubů, sexuální potíže. Celkově vylepšuje tělesnou i duševní kondici, má výrazné kosmetické efekty (svěžest a čistota kůže), její zásluhou ustupují dýchací potíže i projevy alergií nebo revmatické potíže. Optimální dobou pro saunování je podvečer, kdy odpočinek po sauně přirozeně přechází ve spánek, do sauny by však člověk neměl jít dříve než dvě hodiny po jídle. Před saunou by se člověk měl osprchovat, umýt mýdlem a dobře osušit. Bez oděvů se pohodlně položí na lavici, vše by mu mělo být velmi příjemné. Pro začátečníky je vhodná teplota jen kolem 75 °C, teprve později se přechází na teploty vyšší. Po sauně následuje studená sprcha a ponoření do ochlazovacího bazénku. Je dobré udělat několik temp, ponořit i hlavu. Po osušení během odpočinku doplňujte tekutiny. Celý cyklus můžete opakovat až třikrát, po třetí fázi si odpočiňte déle, 30 až 60 minut.
TYPY VYHŘÍVACÍCH KABIN
Suché sauny mají nízkou relativní vlhkost (7 až 20 %) a vysokou teplotu od 85 do 110 °C. Vytápět se mohou kamny na pevná paliva, topidly na plyn nebo elektriku, případně kombinovaným či nepřímým vytápěním. Nižší teploty (40 až 60 °C) bývají v infrakabinách se speciálními zářiči. Infračervené záření proniká hluboko do tkání, pocení i účinky jsou intenzívní, cyklus pocení se neopakuje jako u finské sauny. Kromě prevence pomáhá vyhřívání také při nachlazení, odbourává kalorie, využívá se tedy při snižování hmotnosti a proti celulitidě.
Parní kabiny mají na rozdíl od sauny vysokou relativní vlhkost a nízkou teplotu kolem 40 °C. Jsou nenáročné na prostor a stavební přípravu, zřizují se pro jednu až dvě osoby, a dají se kombinovat se sprchovým masážním boxem. Při dodání sauny na klíč musíte předem připravit pouze prostor s rovnou podlahou a keramickou dlažbou, podle výběru typu sauny a typu topidla i elektrický kabel s jističem (pro malé sauny s příkonem topidla 3 kW stačí jistič 16 A, velká topidla mívají příkon až 21 kW, jistič už musí být 3 x 50 A). Cena sauny na klíč většinou zahrnuje nejen samotnou kabinu, ale také dopravu, montáž, tepelnou izolaci s parozábranou, vnější a vnitřní obklad, podlahový rošt, lavice, rozvody a odvětrání.
NA KOLIK SAUNA VYJDE
Ceny sauny se podle typu pohybují v rozmezí 35 tisíc až 135 tisíc korun. Kromě samotné sauny si musíte koupit topidlo (elektrická se opět podle typu pohybují v rozmezí 7 až 50 tisíc Kč), někdy v ceně sauny nemusí být regulátor teploty (6,5 až 12 tisíc korun). Infračervené prohřívací kabinky pro dvě osoby přijdou na 55 až 85 tisíc korun, větší pro 4 osoby koupíte za 80 až 110 tisíc. Saunu si můžete vyrobit také sami, přijde vás levněji, ale poraďte se s odborníky především o typu topidla v závislosti na velikosti kabiny, také o vhodných materiálech, které je dobré kupovat u profesionálních výrobců saun. V mnohým supermarketech totiž prodávají palubky pod názvem skandinávský smrk, ale nejde o dřevinu vhodnou na obklad sauny. Pravý skandinávský smrk má světlé dřevo s minimálním obsahem pryskyřice, používá se na vnější obklad sauny. Využít se tu může také načervenalé dřevo kanadské borovice. Pro vnitřní obklad sauny je vhodné dřevo africké vrby, je to světlá dřevina bez suků a s minimální tepelnou vodivostí. Někteří domácí výrobci používají také měkké dřevo domácích listnáčů, ale podle odborníků už není tak vhodné - je pórovité, nemá potřebnou absorpční schopnost a brzy se znehodnotí.
Autor: Věra Konečná, časopis Domov
Články s podobnou tématikou
Masážní zázrak
Komfort hydromasáže
Blahodárný účinek sauny
Masáž mezi kapkami deště
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bazény a sauny
Článek byl zobrazen 24640 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny
Barevná terapie v domácím prostředí
Pojem chromoterapie, neboli léčba pomocí barev, se v poslední době stal symbolikou také pro barevné osvětlení hydromasážních van a vířivých bazénů. Možnosti jejího využití v domácnosti jsou však mnohem širší.
Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.
Jakou vířivku zvolit – mobilní nebo pevnou?
Stále více lidí si doma zařizuje vlastní domácí wellness, jehož součástí je i vířivá vana. Vířivka v dnešní době není výsadou bohatých. V mnohých domácnostech nahrazuje klasický bazén a na trhu jsou i nafukovací vířivky, které se od pevných liší především nižšími pořizovacími náklady a mobilitou.
Domácí masážní sprchy a sprchové panely - jak vybírat?
Také je pro vás horká sprcha po dlouhém pracovním dni zaslouženou odměnou a chvilkou relaxu? Tipneme si, že ano. Pokud ale toužíte ještě po ještě větší relaxaci nebo dokonce zážitku jako ve wellness, pak nemusíte nutně do wellness centra. Stačí si vybrat tu správnou sprchu a vše budete mít v pohodlí domova. Poradíme, jak na to.
Oblečte svůj bazén na zimu!
Každý venkovní bazén je třeba zazimovat před příchodem prvních mrazíků, chybou je nejen pozdější, ale dokonce i předčasné zazimování. Je zajímavé, že se neřídíme počasím, ale přímo teplotou vody v bazénu.
Tipy pro správný výběr bazénu
Bazén je dlouhodobá investice a proto jeho koupi není radno uspěchat. Pořizujeme si jej na mnoho let, proto je třeba dobře zvážit, jaký typ bude pro nás vhodný, kdo jej bude užívat a co od takového bazénu vlastně očekáváme. Jestli má sloužit jen pro plavání, nebo chceme, aby se stal také místem, kde budeme čas od času pořádat nevšední párty pro přátele.
Nadzemní přenosný bazén
Ne všichni, kdo touží po bazénu, jej chtějí zapouštět do země. Někoho tato představa dokonce děsí. Důvodu může být hned několik – finance, nutné stavební úpravy nebo nedostatek místa na zahradě. Pro tyto osvěžení chtivé jsou vhodné bazény přenosné.
Víte, jak se správně saunovat v jednotlivých typech saun?
O tom, že je saunování zdraví prospěšné, není pochyb. Jenomže ne každý ví, jak se saunovat správně, aby to našemu tělu opravdu prospívalo a docílili jsme tak zlepšení fyzické i psychické kondice. V každém typu sauny je tomu totiž trochu jinak. Je tak třeba dodržovat pár zásad, aby se nám při pobytu ve finské sauně, infrasauně či biosauně spíše nepřitížilo.