Jak připravit bazén na koupací sezónu
30.03.2010
S příchodem prvních teplejších dnů bývají majitelé bazénu natěšení na novou koupací sezonu. Po skončeném zimním období je před zahájením nové sezóny nezbytně důležitá správná příprava bazénu. Co je nutné zajistit, aby byla voda v bazénu křišťálově čistá a koupání bez potíží po celou sezónu?
S odymováním není naštěstí nutné příliš spěchat, protože v našich zeměpisných šířkách mohou mrazy nečekaně a opakovaně znovu přijít a v přechodném období se stejně nekoupeme. Příprava bazénu na koupací sezónu však zahrnuje celou řadu nezbytných prací.
Především jde o vyčištění bazénu od vápenných usazenin, prachu a organických zbytků, zkrátka od všech vodních, mechanických a rostlinných nečistot. Je potřeba vizuálně zkontrolovat neporušenost krycí folie a případně opravit její poškození.
Neméně důležité je změřit množství chloru a kyselost pH. Bazén je třeba ošetřit chlorovým granulátem a chlorovým stabilizátorem, případně aplikovat přípravek na zabránění tvorby řas. Na řadu přichází montáž žebříků a schůdků. Po ní následuje zapojení filtračního zařízení, kontrola funkčnosti a případná výměna písku. Je důležité také zkontrolovat funkčnost dalšího příslušenství bazénu a těsnění vestavěných dílů jako je skimmer, trysky, osvětlení a protiproud.
Postupné kroky
Po odkrytí bazénu a sklizení plováků, které zamezily porušení bazénu mrazem, je zapotřebí odstranit nečistoty z bezprostředního okolí bazénu. Pak je důležité očistit stěny bazénu nad vodní hladinou speciální gelem a poté dopustit vodu v bazénu asi 10 cm pod okraj.
Zapojení a osazení filtrační jednotky je lepší svěřit odbornému servisu. Pokud chcete tuto činnost řešit svépomocí, dejte pozor na uzemnění a pamatujte na vyzkoušení funkce proudového chrániče. Filtrační jednotku je možné vyzkoušet až po zavodnění čerpadla. Po zimním období zůstává na dně bazénu velké množství usazenin, proto je všeobecně doporučováno prát filtrační vložky raději častěji a vícekrát za sebou.
Důležitým tématem je z hygienických i finančních důvodů především čistota vody v bazénu a s ní související chemikálie. Po naplnění bazénu vodou proveďte ihned první ošetření vody a upravení pH. Šokovou dávkou chloru a regenerační dávkou Algicidu, což je stabilizátor chloru docílíte toho, že vodu zbavíte mikrobiologických zárodků a organických nečistot. Po chlorové terapii (na 50 metrů krychlových vody asi 300 gramů granulátu nebo 25 malých tablet) je třeba asi za 2 dny spustit filtraci na trvalý chod.
Filtraci určitě neurychlíte spouštěním protiproudu. Zvýšíte tím sice filtrační rychlost, ale klesá tak účinnost filtrace. Pokud se po prvním chlorování voda zabarví do hněda případně dozelena, je to signál, že ve vodě je obsaženo železo nebo mangan. Hned v prvních dnech po naplnění bazénu neregulujte hodnotu pH. Nejpozději do jednoho týdne pak pH upravte na optimální hodnotu 7,2 až 7,6.
Drobné potíže zvládnete sami
Když je voda kalná, ale i preventivně v průběhu sezóny, přidávejte rozjasňující přípravek. Filtrujte, dokud není voda zase jasná. Obzvlášť u bazénů s nekvalitní filtrací se může po zimně stát, že mohou chemické přípravky selhat. Pak nezbývá než vodu vypustit, bazén vyčistit a znovu ho napustit. Může se to stát také u bazénu s fólií místo keramického obkladu. Tlak vody pomáhá držet fólii napnutou a velice snadno by mohlo dojít k jejímu pokrčení, zkrabacení, odchlípnutí, případně k jinému mechanickému porušení.
Odborné specializované firmy
Jestliže metoda krok za krokem nepřinese žádoucí výsledek a objevují se potíže v podobě mléčné nebo železité vody či přemnožených řas, zavolejte specializovanou firmu, která problémy velmi rychle vyřeší. Údržbu bazénu můžete svěřit do rukou odborníků, pokud se navzdory důkladnému chemickému ošetření po zimě objeví silnější a dlouhodobě nemizící zákal. Mnoha starostem předejdete, když rovnou celé odzimování bazénu svěříte odborníkům.
Ať už celý proces zvládnete s odborníky nebo bez nich, určitě si budete pamatovat, že čím lépe a důkladněji ošetříte bazén před zimou, tím snadněji předejdete příští jaro otázce, zda nepoužitelnou vodu zcela vypustit a nahrazovat novou.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem Bazény DWL, Waterair
Články s podobnou tématikou
Wellness vybavení koupelen HOPA
Venkovní bazény a moderní materiály
Laminátové bazény Balarepo
Bazén pod střechou
Koupací jezírko v zahradě
Zastřešení bazénů – levně, funkčně, účelně
Splňte si svůj relaxační sen
Marolux řeší zakázky „en bloc“ – najednou a vcelku
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bazény, vířivky a sauny
Článek byl zobrazen 23402 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny

Solární ohřev vody v bazénu – jak vybrat ten správný typ?
Jen pár otužilců se rádo koupe v bazénu se studenou vodou. Většina lidí a především žen, chce mít bazén teplý, ale také za ohřev nechce dávat obrovské sumy peněz. Jak zajistit, aby se voda ohřála, přes noc nevychladla a to vše za co nejméně? Pomůže nám solární ohřev, ale jaký typ vybrat – solární plachtu, solární pyramidu, nebo panel? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Vybavte si bazén a získáte wellness na vlastní zahradě!
Toužíte nejen po koupání a možnosti si zaplavat, ale ocenili byste i možnost ve vodě jen tak relaxovat po náročném dni? Pokud si vhodně dovybavíte bazén, můžete v něm získat i domácí wellness. Zajímavé možnosti nabízejí například laminátové bazény Balerepo.

Vybíráme vhodný typ bazénové filtrace
Když si pořizujeme bazén, musíme myslet na to, že výběrem vhodného typu a velikosti bazénu naše starosti nekončí. Bazén je nutné vybavit ještě nejrůznějším zařízením, které jej pomáhá udržovat funkční a jeho vodu čistou. Jedním z nejdůležitějších prvků je bazénová filtrace, která odstraňuje mechanické nečistoty. Jakou filtraci ale vybrat?

Koupací sudy – skvělý způsob, jak uvolnit svalové i psychické napětí
Že má koupel v horké vodě blahodárné účinky na naše tělo i mysl, je věc dostatečně známá a hojně využívaná např. v lázeňství. Jedním z míst, kde si lze horkou lázeň dopřát, je domácí koupací sud, který navíc umožňuje vychutnat si koupel venku, v objetí přírody, s rodinou nebo přáteli, a v jakémkoliv ročním období.

Solární ohřev bazénu - solární kruhy ohřívají vodu zdarma
Do ČR přichází novinka z USA, účinný solární ohřev vody v bazénu, který pracuje bez potřeby elektrické energie. Nebude vám nic překážet na zahradě, nemusíte nic montovat na střechu domu. Solární panel jednoduše vytvoříte přímo z Vašeho bazénu. Co to je? Solární kruhy SolarSunRings!

Bazén po zimě - starost i radost
S příchodem prvního teplejšího počasí bývají majitelé bazénů už natěšení, jak prvním tempem rozrazí křišťálově průzračnou hladinu. O čistotu vody po zimní odstávce je ovšem potřeba se také osobně přičinit. Jak?

Jak správně čistit domácí vířivku?
Domácí vířivka je skvělým místem pro odpočinek a regeneraci těla i mysli. Jak ale zařídit to, aby voda v ní byla stále čistá a zdravotně nezávadná? Jak o domácí vířivku pečovat, jak jí čistit a jak často? Správná údržba zahrnuje nejen čištění povrchu a filtrů, ale také pravidelnou dezinfekci a výměnu vody.

Kdy a proč se pustit do stavby bazénu?
Horké letní dny skončily, ale čas na výstavbu zapuštěného bazénu je aktuální právě s koncem léta. Pokud tedy chcete být na příští léto včas připraveni, měli byste s úvahami o jeho pořízení začít právě nyní. Bazén představuje „luxus“, který si může dovolit téměř každý. Pořizujeme si ho hlavně kvůli radosti našich ratolestí, ale i pro naše zdraví.