Bazénová chemie je nedílnou součástí údržby vody v bazénu
23.05.2018
Také každý rok bojujete s tím, jak udržet vodu v bazénu čistou? Přestože dodržujete všechny zásady a základní pravidla, jak dosáhnout čistého bazénu, stále není voda podle vašich představ? K dokonalé čistotě je třeba přizvat na pomoc také bazénovou chemii, jedině tak bude voda křišťálově čirá a hygienicky nezávadná.
I když se před vstupem do bazénu vždy důkladně osprchujete, stejně na svém těle nanosíte do vody miliony bakterií. Pokud není teplá voda v bazénu chemicky ošetřovaná, je ideálním prostředím pro růst řas, bakterií a nejrůznějších virů. Přestože řasy nejsou pro člověka nijak přímo škodlivé, ve vodě nepůsobí zrovna estetickým dojmem, protože ji zakalují. Nebezpečí pak mohou představovat v případě, když se usadí na stěnách a dně bazénu. Hrozí tak uklouznutí a nebezpečí úrazu.
Udržovat čistou vodu v bazénu pomáhají bazénové filtry, které odstraní nečistoty plavající na hladině. Důležité je také bazén v době, kdy se nikdo nekoupe, zakrývat plachtou, případně k bazénu pořídit kvalitní zastřešení. Aby voda v bazénu zůstala co nejdéle čistá, musíme do ní také přidávat odpovídající prostředky určené speciálně pro péči o vodu. Jedině tak bude naše koupání zdravotně nezávadné.
Proč vodu čistit?
Přípravky zajišťující údržbu vody v bazénu mají tři základní úkoly:
- úprava hodnoty pH v bazénu na ideální úroveň
- eliminace mikroorganismů prostřednictvím dezinfekce vody
- prevence tvorby řas
Úprava pH vody
Zda máme vodu v bazénu zásaditou nebo kyselou poznáme podle hodnoty pH. Tato hodnota se může pohybovat od 1 do 14, jako ideální do bazénu se jeví voda s pH 7,2 až 7,6. Vyšší pH totiž způsobuje tvorbu tzv. kotelního kamene, což je minerální zákal (vysrážení vápníku). Naopak nízké pH zase způsobuje korozi kovových povrchů, dochází k blednutí barev v bazénu, případně i k podráždění pokožky a očí koupajícího. To jaké má voda v bazénu pH ovlivňuje také rozpouštění a účinnost dezinfekčních přípravků, které pro čištění vody také používáme.
Aktuální pH vody ve vašem bazénu můžete zjistit jednoduše pomocí testovací sady. Do vzorku bazénové vody se přidají testovací chemikálie, které jsou k dostání ve formě tablet či roztoku. Voda změní barvu a můžete ji tak porovnat s barevnou stupnicí, která ukáže hodnotu pH. Pokud zjistíte, že je pH vody ve vašem bazénu vyšší než 7,6, pořiďte si přípravek označený jako pH-. Druhý den je pak třeba provést další test hodnoty pH. V případě, že by byla stále dost vysoká, postup zopakujte. Jestliže je však naopak nižší než 7,2, použijte přípravek označený pH+. Hodnotu pH je třeba kontrolovat pravidelně minimálně dvakrát týdně.
Dezinfekce vody
Dezinfekce je vůbec nejdůležitějším druhem ošetření bazénové vody. Nejčastěji se dezinfekce provádí pomocí chlorových tablet, které se aplikují do vody v pevných nebo plovoucích zásobnících. Hodnotu chloru je však třeba dodržovat v požadovaném rozmezí - jeho množství by se mělo pohybovat mezi 0,3 až 0,5 mg/1 l. Množství chloru proto v bazénu měříme speciálními testery jedenkrát týdně. V případě, že je velké horko, nebo se v bazénu střídá mnoho lidí, kontrolujeme stav chloru častěji.
Kromě chlorových tablet se nám může hodit také chlorový granulát určený pro první zachlorování po napuštění bazénu, či chlorový přípravek vhodný pro jednorázové intenzivní ošetření vody. Stabilizátor chloru zase pomáhá snižovat ztráty chloru způsobené UV zářením. Přípravek na sebe chlor částečně naváže. Pokud chcete dezinfikovanou vodu v bazénu zbavit nepříjemného pachu chloru, pořiďte si přípravek, který právě tomuto pachu zamezuje (např. Dechlor).
Bezchlorové přípravky
Dnes je již možné udržovat vodu v bazénu čistou i bez použití chlóru. Ten totiž může citlivějším lidem či dětem způsobovat zdravotní problémy. Reakce chlóru s dalšími látkami navíc také zvyšuje riziko vzniku ekzémů, astmatu, zánětu průdušek nebo gynekologických potíží. V prodeji jsou tak prostředky, které v bazénech i vířivkách vyčistí vodu bez použití chlóru - pracují na bázi zdraví nezávadných polymerů. Prostředky neobsahují toxické látky a nejsou dráždivé. Další možností je použití bezchlorové chemie s obsahem aktivního kyslíku, která je určena pro celoroční komplexní péči o kvalitu vody v bazénu.
Prevence tvorby řas
Zejména v horkých letních dnech mají tendenci se na stěnách a na dně bazénu usazovat slizké různě barevné řasy. Nejčastěji se objevují za několik dní trvajících veder, když často prší, nebo se často objevují bouřky. Pro jejich růst je nezbytné UV záření a vyšší teplota vody. Řasy jsou živnou půdou pro bakterie, které se do bazénu dostávají s prachem pomocí větru. Prostředky sloužící jakožto prevence vzniku řas by se měly proto začít používat jakmile teplota okolního vzduchu stoupne nad 20 stupňů Celsia. Tyto přípravky (např. Aquamar Algeastop, Azuro ALG atd.) jsou ideálním řešením, jak se s nepříjemnými řasami vyrovnat. Přípravky je vhodné aplikovat každý týden.
Co ještě přispěje k dokonale čisté vodě?
Výše zmíněné přípravky jsou nezbytně nutné pro udržení zdravotně nezávadné vody v bazénu. Pomocí dalších prostředků bazénové chemie můžeme vodu ještě zkvalitnit a udržovat ji průzračně čistou. Pokud se nám voda zakalí, může za to s největší pravděpodobností špatná tvrdost vody, nebo hodnota pH. Pro tyto případy je vhodné sáhnout po tzv. projasňovači, který vodu projasní a dodá jí jiskru. Pro tyto účely skvěle poslouží také tekutý „vločkovač“. Jde o přípravek k projasnění vody v bazénech, který vytváří z velmi malých nečistot “vločky”, shlukuje je do větších celků a ty je poté možné snadno zachytit filtračním zařízením. Pokud se začínají v bazénu tvořit zákaly a usazeniny, je dobré zkontrolovat také tvrdost vody a použít tzv. maskovač tvrdosti vody. Pro zazimování bazénu je pak vhodné použít speciální zazimovací roztok.
- jpa -
Foto: archiv firem ProBazen, Guapex
Další články z rubriky Bazény
Vybíráme vhodný typ bazénové filtrace
Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Pořiďte si solární ohřev bazénu a prodlužte si koupací sezónu
Chcete plavat i relaxovat v jednom bazénu? Pořiďte si Swim Spa
Článek byl zobrazen 20575 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny
Leze na vás bacil, naštval vás šéf? Skočte do sauny, pomůže vám!
Samotné saunování má svá pevně daná pravidla. Měli byste se saunovat nazí, dodržovat doporučené teploty, nevstupovat do sauny opilí… na druhou stranu se ale můžete do finské sauny „ukrýt“ kdykoli. Když je venku deset pod nulou, svítá, blíží se léto… My vám nabízíme šest situací, kdy vám sauna doopravdy „bodne“.
Jak připravit bazén na koupací sezónu
S příchodem prvních teplejších dnů bývají majitelé bazénu natěšení na novou koupací sezonu. Po skončeném zimním období je před zahájením nové sezóny nezbytně důležitá správná příprava bazénu. Co je nutné zajistit, aby byla voda v bazénu křišťálově čistá a koupání bez potíží po celou sezónu?
Firma Dyntar, spol. s.r.o. představuje nové modelové sauny
Saunování je oblíbená aktivita zejména v zimních měsících, kdy si v sauně prohřejeme celé tělo a zároveň účinně bojujeme proti nachlazení, chřipkám a dalším onemocněním. Český výrobce saun Dyntar, spol. s.r.o. přichází v sezóně 2018 se třemi novinkami. Modelové sauny Baio, Trida a Vinossa v novém designu a s novými technologiemi.
Jak si zpříjemnit pobyt v sauně? Tipy na doplňky a příslušenství pro domácí saunování
Domácí saunování je stále populárnější variantou relaxace, regenerace i prevence nachlazení. Aby byl tento zážitek co nejpříjemnější, je potřeba se vybavit správnými pomůckami a příslušenstvím. V tomto článku se podíváme na to, jaké doplňky můžete pro domácí saunování využít.
Pobyt ve vířivce má neuvěřitelně pozitivní dopady na naše zdraví, tak se správně naložte!
Horká bublající voda, příjemná hudba, skvělé víno ve sklence a přítomnost někoho blízkého… už jen tahle představa vám určitě dokáže zlepšit náladu. Prospěšnost, kterou má pobyt ve vířivce pro naše zdraví, ale potvrzují i vědci. „Pravidelné posezení ve vířivce zlepšuje krevní oběh, odbourává stres a dokonce působí preventivně proti celulitidě,“ vyjmenovává Michael Bäumel.
Elegantní a funkční zastřešení bazénu pomocí posuvné terasy
Moderní architektura přináší nové trendy i do zastřešení bazénů. Zapomeňte na nevzhledné „skleníky“, rolety a plachty. Elegantní zastřešení bazénu můžete vytvořit pomocí posuvné pochozí terasy, která dokonale splyne s okolím bazénu a má řadu dalších výhod.
Tipy pro správný výběr bazénu
Bazén je dlouhodobá investice a proto jeho koupi není radno uspěchat. Pořizujeme si jej na mnoho let, proto je třeba dobře zvážit, jaký typ bude pro nás vhodný, kdo jej bude užívat a co od takového bazénu vlastně očekáváme. Jestli má sloužit jen pro plavání, nebo chceme, aby se stal také místem, kde budeme čas od času pořádat nevšední párty pro přátele.
Barevná terapie v domácím prostředí
Pojem chromoterapie, neboli léčba pomocí barev, se v poslední době stal symbolikou také pro barevné osvětlení hydromasážních van a vířivých bazénů. Možnosti jejího využití v domácnosti jsou však mnohem širší.