Studená část radiátoru? Nezapomeňte ho před topnou sezonou odvzdušnit.
29.08.2022
Vzduch v otopném systému je problém. Kvůli němu v radiátoru nemůže správně kolovat horká voda a ačkoli budete mít regulační termostatickou hlavici otočenou na maximální stupeň, topení nebo jeho část budou neustále studené. Této situaci se dá ale velmi jednoduše předejít, a to včasnou kontrolou otopného systému a odvzdušněním radiátoru. Pokud bydlíte v bytovém domě, je při tom většinou nutné spolupracovat se sousedy. Odvzdušnění není nijak složitý úkol a pokud dodržíte pár pravidel, rozhodně ho zvládnete sami. Víte, jak na to?
Poznat, že topení potřebuje odvzdušnit není vůbec složité. Radiátor, ve kterém je vzduch, totiž nejen o poznání méně topí, ale také je při jeho spuštění slyšet bublání nebo šplouchání. V takovém případě je nutné vzduchové bubliny vypustit pomocí odvzdušňovacího ventilu. „Odvzdušnění samotné není nic složitého, provádět byste jej ale měli nejen před začátkem topné sezóny, ale i v jejím průběhu. Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne téct voda. Tento postup po nějakém čase zopakujte, v případě potřeby i několikrát. Nezapomeňte posléze zkontrolovat a případně upravit tlak v systému,“ říká Ondřej Číž, produktový specialista společnosti KORADO.
V bytových domech záleží na systému
Odvzdušňování topení v panelovém domě je většinou komplikovanější než v rodinném domě. V ideálním případě nejsou v bytovém domě odvzdušňovací ventily jen v posledním patře, ačkoli u panelových domů tomu tak často bývá. V takovém případě je tíha odpovědnosti za odvzdušnění na obyvatelích nejvyššího patra. Běžně se v domech domlouvají „odvzdušňovací dny“, kdy se celý dům otevřením ventilů na nejvyšší možnou hodnotu u radiátorů na dané stoupačce účastní odvzdušňování. Vzduchové bubliny se z radiátorů přemístí do nejvyššího patra, kde pak probíhá vypouštění vzduchu z oběhu. Je proto dobré, aby proces začal v nejnižším patře a skončil v patře nejvyšším. Pokud je radiátor stále z části studený, zopakujte proces a znovu jej zkontrolujte druhý den. Nezapomínejte kontrolovat tlak v oběhu.
Jak často je třeba odvzdušňovat?
Univerzální návod na četnost tohoto úkonu není. Některé údaje říkají jednou za tři měsíce, jiné tvrdí každý měsíc. Nejčastějším doporučením je odvzdušnit důkladně na začátku topné sezóny a zkontrolovat tlak v oběhu. V zimním období nic nezkazíte, pokud občasně zkontrolujete povrchovou teplotu topení. Když bude některý z radiátorů v bytě z části chladný, odvzdušnění by mělo být prvním krokem k nápravě.
Kdy oslovit servis
Pokud ani po opakovaných pokusech o odvzdušnění topení systém řádně nefunguje, například v panelovém domě je vrchní topení horké, zatímco o dvě patra níže sotva hřeje, je vhodné situaci svěřit specialistům. Zanedbaný servis, i drobné stavební změny a rekonstrukce mohou znamenat potřebu zásahu odborníka.
Foto: Korado
Článek byl zobrazen 5581 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Voda, plyn a topení
Infrapanely - studie prestižní univerzity přinesla překvapivé výsledky
Na Aristotelově univerzitě v Thessaloniki provedli odborníci ze strojírenské fakulty výzkum v rámci projektu firmy Redwell Manufaktur GmbH, při kterém byly porovnány běžné topné systémy. Studie se zaměřila na energetickou účinnost, tepelnou pohodu, náklady a ekologičnost vybraných topných zařízení.
Jak a podle čeho vybrat průtokový ohřívač vody?
Průtokový ohřívač je nejrychlejší a nejekonomičtější způsob, jak získat teplou užitkovou vodu. Využití najde v domácnostech i ve firmách, v hotelech a restauracích nebo ve veřejných budovách. Jaké parametry je nutné sledovat při výběru průtokového ohřívače?
Řešení vytápění pro stavby s vysokými nároky na hygienu
Nemocniční prostory, školství nebo i domácnosti s vysokými požadavky na hygienu či snadnou údržbu radiátorů. Portfolio největšího českého výrobce radiátorů, společnosti KORADO, nabízí řešení pro tyto prostory v podobě modelů RADIK HYGIENE a RADIK CLEAN.
Ekologické a ekonomické vytápění, to jsou krbové vložky Romotop Heat
Funkčnost, design vs. ekologie a ekonomie provozu – aspekty, které ve svých výrobcích dokáže snoubit dohromady firma Romotop. A dokázala to i v případě krbových vložek Heat, s nimiž pronikla na evropský, ale dokonce i na světový trh.
Energeticky úsporné systémy od KKH Brno
Společnost KKH Brno, spol. s r. o. se prosazuje jako inovátor a dodavatel produktů v oblasti kondenzační techniky, obnovitelných zdrojů a komplexního řešení tepelné a klimatizační techniky. Na český trh dodává také zařízení pro přípravu teplé vody a zásobníky vody.
Tepelná čerpadla - otázky a odpovědi
Tepelná čerpadla jsou v současné době nejrychleji se rozvíjejícím zdrojem tepla pro rodinné domy. Shrnuli jsme čtyři nejčastější otázky, na které se zájemci o tepelné čerpadlo ptají.
5 hutných tipů, jak se připravit na topnou sezónu a neprotopit majlant
Blíží se konec prázdnin, konec léta a konec doby, kdy si nemusí většina z nás doma přitápět. Že je to ještě daleko? Že si v těchto tropických vedrech nedokážete zimu ani představit? Tak začněte. Topnou sezónu Češi každoročně podceňují. Přinášíme vám proto 5 vydatných tipů, jak si zajistit teplo a pohodu až do konce roku.
Chytré řízení FVE a TČ: Rychlá návratnost pro rodinné domy
Investice do fotovoltaických panelů (FVE) a tepelných čerpadel (TČ) láká majitele rodinných domů příslibem úspor a soběstačnosti. V praxi ale bývá obojí diskutabilní. Řešení? S pomocí inteligentního energetického managementu je návratnost investice mnohem rychlejší, a to i v řádu několika měsíců.