Teplo domova
20.06.2005
Vlivem zdokonalení stavebních konstrukcí a zpřísnění požadavků na tepelně technické parametry budov se výrazně snížila energetická náročnost nových domů. U kotlů nás dnes tedy především zajímá, aby neměl příliš velký výkon.
Kotle se používají pro vytápění malých domků i velkých reprezentativních vil. U moderních kotlů lze jejich tepelný výkon měnit dle okamžité potřeby v rozsahu 30 až 100 %, bohužel však vždy na úkor jejich provozní účinnosti. Provoz kotle je nejhospodárnější když kotel pracuje přibližně na 80 %. U kotle s maximálním výkonem 12 kW, který lze regulovat od 4 do 12 kW, je to přibližně 10 kW. Kotel by tedy měl být dimenzován zhruba na hodnotu tepelné ztráty objektu nebo jen těsně nad ni.
K velmi běžným patří kotle na zemní plyn, s odtahem kouřových spalin do komína, o tepelném výkonu 12 až 20 kW. Mezi nejdokonalejší kotle patří kotle kondenzační. Vyžívají teplo spalin a mají ze všech kotlů nejvyšší účinnost. Jejich podíl na trhu každým rokem roste. Jejich cena je ovšem ve srovnání s cenou ostatních kotlů podstatně vyšší.
Co se týče umístění kotle, je možno jej umístit v podstatě na kterékoliv místo v domě. Je ovšem třeba dodržet zásady pro jeho bezpečný provoz. Kotle na uhlí nebo na plyn musí mít zajištěn odvod kouřových spalin, a to buď komínem, nebo přes stěnu. Pokud v domě není vyhovující komín, odvádějí se spaliny přes nejbližší stěnu ven. Kotle, které toto umožňují, jsou opatřeny ventilátorem zajišťujícím odvod spalin. Vyústění samozřejmě nesmí být v blízkosti oken nebo odvětrávacího kanalizačního potrubí.
Elektrické kotle nemají odvod spalin, protože ty při jeho provozu nevznikají. Mají ovšem velkou okamžitou spotřebu elektrické energie a velmi zatěžují elektrickou síť.
Podle výškového umístění rozlišujeme kotle nástěnné a stacionární – umístěné na zemi. Nástěnné kotle jsou lehké na zavěšují se na přípravky ukotvené na stěně. Stacionární kotle mají litinové články, jejich hmotnost se pohybuje kolem 100 až 200 kg a vyznačují se dlouhou životností.
Kombinované kotle ohřívají vodu nejen pro vytápění, ale také pro užitkové účely. Zásobník na teplou vodu je většinou umístěn vedle kotle. Kombinované kotle musí mít ve srovnání s klasickými vyšší výkon.
Články s podobnou tématikou
Trendy v kuchyni - Varná deska
Článek byl zobrazen 12941 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Kotle a ohřívače
REVEL – tepelná čerpadla a topné systémy již od roku 1994
Česká firma Revel nabízí jak dílčí, tak komplexní řešení systému vytápění – od projektové dokumentace, přes nezávaznou cenovou nabídku, teplovodní podlahové vytápění či chlazení, přípravu teplé vody až po energeticky výhodný zdroj tepla v podobě tepelného čerpadla vzduch-voda.
Jak vybrat ten správný bojler? Dle počtu osob, umístění a doby ohřevu
Bojler, je v současnosti nejpoužívanějším zdrojem teplé vody. Stále se lepšící izolace zásoby ohřáté vody vede k menším ztrátám teploty vody a tím snižuje potřebu dohřívání zásoby na přednastavenou teplotu. V současnosti rovněž do tohoto segmentu nastoupila elektronika, která kopíruje vaši časovou strukturu užití teplé vody a následně pak dohřívá zásobu teplé vody těsně před momentem její předpokládané spotřeby.
Vytápět plynem - ano či ne?
Před pár desítkami let byla u nás doba, kdy hodně lidí přecházelo na vytápění elektrickým přímotopy. Stát tento trend podporoval s tím, že jde o velmi ekonomické řešení. Pak však došlo k postupnému zdražování elektřiny a topení přímotopy už zdaleka nebylo tak výhodné. Co teď?
Vše o vytápění 6. – Kotle na tuhá paliva
Zvažujete, jak co nejefektivněji a nejlevněji vytápět váš dům? Zdají se vám ceny energií vysoké a nemáte přílišnou důvěru k moderním způsobům vytápění? Možná proto jste se rozhodli pro klasické vytápění tuhými palivy. Je to dobré řešení? Podle čeho bychom měli vybírat kotel na tuhá paliva a jakých parametrů se držet?
Čeká vás investice do nového kotle na tuhá paliva?
Majitelé starších kotlů na tuhá paliva asi nebudou výskat radostí. Vzhledem k tomu, že došlo ke zpřísnění norem na provoz a složení emisí, budou muset zainventovat do modernějších zařízení. Na dražší kotel s nižšími emisemi si bude muset v nadcházejících deseti letech odložit finance až půl milion českých domácností.
Výběr plynového kotle
Zajímavé srovnání cen paliv a energií zveřejnila Severočeská plynárenská, z něhož vyplývá, že vytápění rodinných domků plynem je poměrně únosná varianta v porovnání s ostatními palivy. A poptávka po plynových kotlech tomu nasvědčuje.
Optimalizované solární pakety značky Buderus
V současné době všichni chceme snížit své platby za teplo a tak hledáme možné úspory energie. Jednou z možností, jak výrazně ušetřit, je zachycování sluneční energie. Tato energie dopadá neustále a zcela zdarma na naše střechy a je škoda ji nevyužít. V tomto Vám poradí firma Buderus
Kotle na tuhá paliva. Jak vybrat ten nejvhodnější?
Kotle na tuhá paliva patří k tradičním způsobům topení. Ani dnes jim přitom ještě v žádném případě „neodzvonilo“ a díky několika inovacím se stále jedná o zajímavou volbu při řešení vytápění objektu.