Oblečte svůj bazén na zimu!
10.10.2006
Každý venkovní bazén je třeba zazimovat před příchodem prvních mrazíků, chybou je nejen pozdější, ale dokonce i předčasné zazimování. Je zajímavé, že se neřídíme počasím, ale přímo teplotou vody v bazénu.
Zazimování provádíme, ustálí-li se teplota okolo 10 až 12 °C, pokud by voda byla teplejší, docházelo by k rychlejšímu množení mikroorganismů, řas a plísní. Nejdůležitější součástí zimní odstávky je ošetření vody a vhodné kvalitní zakrytí bazénu. Jaký typ zakrytí je vhodný či dokonce nezbytný, vám poradíme na následujících řádcích.
Dobře provedená odstávka bazénu je zárukou jeho dlouhé životnosti. Bazénářskou firmu by si měl pozvat každý čerstvý majitel minimálně první a druhou sezónu. Zvláště stabilní filtrace s různými opčními prostředky vyžadují odborný zásah. „Není ostuda pozvat si na zazimování odborníka, dělá to tak asi 50% našich zákazníků, ačkoliv francouzský bezpotrubní filtrační systém patří při odstávce k těm nejjednodušším,“ říká Rudolf Pejša výhradní prodejce bazénů Desjoyaux. Pokud zazimování svého bazénu nezanedbáte, na jaře pak bude podstatně snazší uvést ho znovu do provozu a dokonce stávající vodu budete moci použít na další sezónu.
Pod plachtou je čisto
Zakrývací plachty v základním vybavení venkovních domácích bazénů nesmí chybět. Alespoň jedna je nutná pro zazimování. Zimní plachta (hustá síťovina) zabraňuje znečištění bazénu během období odstávky bazénu, ale zároveň propouští dešťovou vodu a tající sníh, takže ji nemohou vytvořené kaluže potrhat. Neprůhledná plachta navíc brání pronikání světla, které podporuje tvorbu řas a mikrobů navzdory chladu zimního období. Ideálním řešením je tzv. univerzální plachta, kterou lze používat v zimě i během koupací sezóny.
Pokud máte u bazénu jakýkoli navíjecí systém zakrytí (plachtu, roletu), je nejlepší jej přes zimu odmontovat a uschovat nebo alespoň zakrýt. Každopádně se vyhněte jakékoli manipulaci.
Zazimovací prostředky
Pomalu rozpustné zazimovací prostředky mají za úkol zamezit vzniku řas a množení bakterií. Zároveň udržují stabilní kyselost vody, čímž snižují možnost vytváření usazenin vápníku nebo minerálních zákalů.
Několik rad pro samotné zazimování:
1. Prvním krokem je finální vyluxování dna a stěn. U pískových filtrů je třeba navíc jeho důkladné proprání.
2. Druhým krokem je odpuštění bazénu.U plastových a bazénů a bazénů s keramickým obkladem je lepší vypustit všechnu vodu. Naopak u bazénů s fólií (tzv. linerem) se upouští jen cca 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný k vypnutí fólie.
3. Do vody se aplikuje zazimovací roztok (směs kvarterních amoniových solí), který je určen ke konzervaci vody v zimním období. Aktivní látka se velmi pomalu uvolňuje. Zabraňuje tvorbě řas. Zprovoznění bazénu na jaře je potom méně náročné.
4. U stabilních filtrací, upouštíme minimálně 20 cm pod nejníže uloženými odtoky,trysky nebo ústí protiproudu. Během zimy nesmí hladina dosáhnout této úrovně, zvláště při dlouhodobých deštích nebo silném tání je lepší hladinu občas zkontrolovat a případně odpustit. Nikde v technologii a potrubí nesmí zůstat voda, veškeré vnitřní rozvody je proto potřeba profouknout tlakem vzduchu. Mnohem snadnější zazimování vyžaduje mobilní filtrační jednotka Desjoyaux, kterou jednoduše celou odmontujete, a snadno ve dvou lidech odnesete do úschovy.
5. Nezapomeňte vypnout centrální vypínač. Pokud žijete na území, kde mrazy častěji klesají pod – 15°C, je bezpečnější motor a čerpadlo odpojit a uskladnit je na teplém suchém místě.
6. Speciální plováky, rozložené úhlopříčně na hladině, zabrání, aby rozpínající se led poškodil stěny bazénu. Méně estetickým, ale bezplatným řešení jsou prázdné plastové pet lahve.
- Tisková zpráva -
Autor: PhDr. Simona Malkovská ve spolupráci s firmou Desjoyaux
Foto: archiv firmy Desjoyaux
Článek byl zobrazen 21102 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny

Víte, kdy začne koupací sezóna v bazénu? Až vy budete chtít!
Pokud nemáte zastřešený bazén, musíte doufat, že se letní teploty objeví dříve než o prázdninách. Zastřešte si nyní bazén a vyřešte tak možnost koupání i za špatného počasí. Bazén navíc ochráníte před nečistotami a zabráníte nechtěnému pádu do něj.

Finská nebo infra? Jak se připravit na saunování podle typu sauny
Stejně jako samotné saunování i výraz „sauna“ pochází z finštiny a tato ozdravná tradice je právě se skandinávskými zeměmi neodlučně spjatá. Pokud však chceme jít dnes do sauny, už se rozhodně nemusí jednat u tu tradiční „finskou“. Podobné uklidňující a ozdravné účinky má například také moderní infrasauna. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se ve které správně chovat, aby mělo saunování co nejlepší účinek?

Komplexní řešení - zapuštěný zahradní či interiérový bazén
Uvažujete o realizaci zabudovaného zahradního či interiérového bazénu? Pokud ano, věnujte pár minut na seznámení se s českým výrobcem laminátových bazénů s 22 letou tradicí. Možná se stane kandidátem na dodávku Vašeho nového bazénu...

Největší centrum vířivek, saun a elektrokol v České republice
Zejména s příchodem chladnějších dnů začínají mnozí z nás navštěvovat sauny a wellness centra, kde se ohřejeme, zrelaxujeme a uděláme také něco pro své zdraví a prevenci před nachlazením a chřipkou. Proč ale dojíždět do vzdálených wellness center, když si můžete saunu a vířivku pořídit domů?

Splňte si svůj relaxační sen
O blahodárném účinku teplé vody pro osvěžení těla i duše už mnozí vědí své. Úžasné zážitky si občas dopřáváme v nejrůznějších relaxačních centrech a sportovních klubech. Kdo si však přeje v krátkém čase odstranit stres a poskytnout příjemnou masáž svému tělu hned, měl by si pořídit vířivou vanu nebo bazén rovnou do svého domácího království.

5 krát 4 tipy pro správný výběr bazénu
Jak velký bazén vybrat, jaký by měl mít tvar a jak o bazén pečovat? Jaké doplňky k bazénu potřebujeme? Pokud hledáte odpověď na tyto otázky, pak jste je právě našli.

Tipy na vánoční dárky, které nezklamou
Vánoce se nezadržitelně blíží. Máte už všechny dárky pohromadě? Že ne? Nechte se inspirovat tímto článkem, ve kterém najdete doporučení na dárky pod stromeček, které mile překvapí, a navíc za ceny, které se jen tak neopakují.

Jak na lepení a opravy PVC fólie bazénů
K dovoleným, letním radovánkám i chalupaření neodmyslitelně patří koupání. Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu bazén, můžete se rozhodnout mezi pevným, zapuštěným bazénem, nebo levnějším povrchovým bazénem. Každá varianta má své plusy i mínusy. Jednou z nevýhod mobilních bazénů je použití PVC fólie, která je náchylná na roztržení.